لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۰

سی آی ای: از قتل کارمندان ما انتقام می گیریم


لیون په نیتا رییس «سی آی ای» یعنی اداره استخبارات مرکزی امریکا
اداره استخبارات مرکزی امریکا تعهد کرده که از قتل هفت کارمند این اداره در افغانستان انتقام خواهد گرفت.

از حمله روز چهارشنبه در پایگاه نیرو های امریکایی در ولایت خوست، به عنوان مرگ بار ترین رویداد در تاریخ «سی آی ای» نام برده شده است.

لیون په نیتا رییس «سی آی ای» یعنی اداره استخبارات مرکزی امریکا به روز پنجشنبه گفت که هفت تن از کشته شده های حادثه روز چهارشنبه از خانه های شان دور و نزدیک به دشمن بودند که هدف آنها تلاش برای حفاظت کشور شان از تروریزم بود.

خبرگذاری اسوشیتید پریس گزارش می دهد که یکی از کشته شده های حمله دو روز پیش، مسوول عملیاتی «سی آی ای» در کمپ چپمن ولایت خوست بود.

جورج لیتل سخنگوی «سی آی ای» گفته است:
" هنوز هم باید بررسی های زیاد در باره آن چه واقع شد، صورت گیرد."

به گفته او درس کلیدی این است که مبارزه با تروریزم یک کار مشکل است و همکاران آنها در خطوط جبهه بودند تا با عملیات های ضروری، امریکا را حفاظت کنند.

یک مقام استخبارات امریکا گفته است که دفتر مرکزی «سی آی ای» در ایالت ویرجینیا مصمم است که از این حمله به صورت موفقانه و تهاجمی انتقام بگیرد.

یکی از سوالاتی که در مورد حمله انتحاری روز چهارشنبه مطرح می شود این است که انتحار کننده چطور داخل پایگاه نظامی نیرو های امریکایی شد؟

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته که یک عسکر اردوی ملی که واسکت مملو از مواد منفجره را به بدنش بسته بود، خود را در کلب ورزشی این پایگاه نظامی منفجر کرد.

یک مقام امریکایی هم تایید کرده که حادثه در کلب ورزشی رخ داده است.

اما منابع مستقل تا حالا تایید نکرده اند که انتحار کننده عسکر اردوی ملی بود.

جنرال محمد ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته است که هیچ عسکر اردوی ملی در این کمپ حضور ندارد.

با این هم خبرگذاری اسوشیتید پریس به نقل از یک مقام افغان گزارش داده که نیرو های امریکایی تقریباً 200 تن از افغان ها را برای همکاری در جهت تامین امنیت این پایگاه نظامی استخدام کرده است.

پیش از این یک مقام امریکایی گفته بود که در حادثه روز چهارشنبه، 8 کارمند «سی آی ای» و یک افغان کشته شده اند. اما حالا کشته شدن هفت تن در این حادثه تایید شده و به گفته رییس «سی آی ای»، شش تن دیگر در این حادثه زخمی شده بودند.

حمله روز چهارشنبه در ولایت خوست، یکی از حوادث مرگ بار برای «سی آی ای» در افغانستان به حساب می آید، زیرا این اداره بعد از حملات 11 سپتمبر، صرف چهار تن از مامورین عملیاتی اش را در افغانستان از دست داده بود.

بعد از حمله سوم اکتوبر که در نتیجه آن هشت سرباز امریکایی کشته شدند، این دو مین حادثه با بیشترین تلفات برای این کشور در افغانستان بود.
XS
SM
MD
LG