لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۳۰

بارک اوباما خطاب به ملت امریکا بیانیه داد


رییس جمهور بارک اوباما شب چهارشنبه خطاب به ملت امریکا، بیانیه ایراد کرد
بارک اوباما در مبارزات انتخاباتی به حیث یک کاندید ضد جنگ شهرت یافت. وی دربیانیهء شب چهارشنبه خطاب به ملت امریکا گفت، حکومت او موفقانه در حال خاتمه بخشیدن به جنگ در عراق و افغانستان می باشد.

مرکز خبری رادیو آزادی می نویسد:
هر چند، در سال اول ریاست جمهوری اوباما ،ما شاهد فرستادن 30000 عسکر به منظور شکست طالبان به افغانستان بودیم، اما اوباما در بیانیه اش خطاب به ملت امریکا گفت، مطمین است که ختم جنگ قابل دید است.
اوباما در بیانیه اش افزود:
« درافغانستان ما عساکر خودرا افزایش می دهیم ونیروهای افغان را تربیه می کنیم تا در جولای سال 2011 میلادی رهبری جنگ را به عهده به گیرند تا عساکر ما آمدن به خانه های شان را آغاز کنند. ما جهت آوردن ادارهء سالم و کاهش فساد اداری در افغانستان کار می کنیم و ازحقوق تمام افغان ها، زن ومرد یک سان حمایت خواهیم کرد.»

در ارتباط به عراق، بارک اوباما که از آغاز مخالف جنگ در عراق بود، در بیانیه اش خطاب به مردم امریکا چنین گفت:
« ما در حالی که با القاعده می جنگیم، ما مسوولانه عراق را به مردم آن کشور می گزاریم. به حیث یک کاندید ریاست جمهوری، من وعده کرده بودم که این جنگ را خاتمه خواهم بخشید. اکنون به حیث ریس جمهور، من این کار را انجام می دهم. ما تمام عساکر رزمی خودرا الی اخیر ماه آگست سال جاری از عراق بیرون می کشیم. ما حکومت عراق را دربرگزاری انتخابات حمایت می نمایم و همکاری خودرا با مردم عراق درمورد صلح منطقوی وکام گاری ادامه می دهیم.»

هم چنان اوباما در بیانیه خطاب به ملت امریکا، راجع به موفقیت در سیاست خارجی اشاره کرده، گفت:
«ما عنقریب در بارهء جانشین موافقت نامه سال 1991 کاهش سلاح های ستراتیژیک یا START -1 با کشور روسیه به موافقه می رسیم.

اوباما افزود:
«مذاکره با روسیه و ابتکارات خارجی مشابه، اعتبار ایالات متحده امریکا را در بین جامعهء بین المللی بیشتر ساخته، خاصتاً در ارتباط بر خورد با تهدید ها که از سوی کشورهایی مانند کوریای شمالی وایران متوجه مامی باشد. از همین جهت است که کوریای شمالی بیشتربه انزوا وتعذیرات اقتصادی رو برو می باشد. از همین جهت است که جامعه بین المللی بیشتر متحد می باشند وجمهوری اسلامی ایران بیشتر در انزوا قرار گرفته است.»

اما بخش اعظم بیانیهء خطاب به مردم بارک اوباما روی اقتصاد ایالات متحده امریکا معطوف ساخته شده بود.
به اساس نظر بسیاری اقتصاد دان ها، بحران اقتصادی در ایالات متحده امریکا از لحاظ تخنیکی خاتمه یافته است، اما به گفته همین اقتصاد دان ها، شاخص بیکاری افزایش یافته است.
به عبارت دیگر، ممکن است وضعیت اقتصادی بهبود یافته باشد، ولی کارفرمایان هنوزهم راجع به استخدام دوباره، بسیار محتاط می باشند. این امر باعث شده است تا بیکاری در ایالات متحده امریکا به ده فیصد برسد.

بسیاری امریکایی ها، اوباما را به خاطر توجهء بیشتر وی به پروگرام های بیمهء صحی، جنگ عراق وافغانستان مسوول این حالت می دانند.

اما رابرت سپتزر پرو فیسور علوم سیاسی در پوهنتون نیویارک می گوید: «میان امریکایی ها ، اقتصاد از نگرانی های درجه اول می باشد، از همین جهت است که اوباما قسمت زیاد از بیانیه خودرا به امور اقتصادی اختصاص داده بود.»
XS
SM
MD
LG