لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۸

از جشن نو روز در تپه بادام باغ کابل تجلیل بعمل آمد


تعداد از ورزشکاران افغان در بادام باغ کابل
در مراسم جشن نو روز امسال که طی مراسمی به اشتراک مقامات ارشد، عدهء از اعضای پارلمان، دیپلوماتان خارجی مقیم کابل و هزاران تن از شهریان کابل در تپه بادام باغ کابل برگزار شده بود، نخست در میان اوج از احساسات حضار بیرق سه رنگ افغانستان توسط انجنیر محمد یونس نو اندیش شاروال کابل به اهتزاز در آمد.

سپس پیام حامد کرزی رییس جمهور افغانستان توسط داکتر سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ به خوانش گرفته شد.

در بخش از پیام رییس جمهور کرزی آمده است که یکی از اقدامات وی در سال که در پیش روست برگزاری جرگه صلح می باشد. در پیام ابراز آرزومندی شده است که این جرگه بتواند پیام های صلح آمیز را در سال جاری در پیشرو داشته باشد.

در مراسم جشن نو روز امسال پیام خانم زینت کرزی همسر رییس جمهور افغانستان توسط داکتر ثریا دلیل سرپرست وزارت صحت عامه قرائت شد. در این پیام ضمن تبریکی سال نو برای زنان افغان سال با صلح و صفا آرزو شده است.

در محفل تجلیل از جشن نو روز در تپه بادام باغ، محمد سلیم کندوزی میعن و سرپرست وزارت زراعت و مالداری از تسهیلات تازه برای زارعین در سال جدید هجری شمسی یاد آوری کرده، گفت:
« ما در هفته گذشته یک رقم کافی تعهدات مالی را برای اجرای قرضه های کوچک به دست آوردیم. حکومت امریکا 50 ملیون دالر را به این منظور اعلام کرد تا یک سیستم جدید قرضه ها به وجود آید. این بار وزارت زراعت برای شما مژده می دهد که در سال اول به شکل صندوق کمکی و در دو سال دیگر به شکل بانک این قرضه در اختیار زارعین افغان قرار خواهد گرفت.»

هم چنان انجنیر محمد یونس نو اندیش شاروال کابل از شهریان کابل خواست تا در بهبود محیط زیست شهر کابل همکاری کنند.

شورای وزیران افغانستان امسال نیز به مناسبت جشن نو روز کمسیون ویژه را تحت ریاست وزیر اطلاعات و فرهنگ توظیف کرده است.

به گفته اعضای این کمسیون، در تمام شهر کابل برنامه های فرهنگی و ورزشی برای مصروفیت سالم شهریان کابل در نظر گرفته شده است.

در تپه بادام باغ کابل جاییکه مراسم با شکوه رسمی جشن نو رزو و جشن دهقان در نظر گرفته شده بود در کنار سخنرانی های مقامات دولتی، صد ها غرفه شامل تولیدات زراعتی، صنایع دستی و سنگ های قیمتی برای سه روز به نمایش گذاشته شده است.

در این مراسم در کنار اجرای کنسرت هنرمندان رادیو تلویزیون ملی، نمایشات جالب ورزشی و ضرب میل توسط ورزشکاران سابقه دار کمیته ملی اولمپیک اجرا شد که طرف توجه شرکت کننده گان مراسم جشن قرار گرفت.


گزارش از حمید « پژمان»
XS
SM
MD
LG