لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۲۴ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۹

جشن نو روز در مزار شریف برگزار شد


مارشال محمد قسیم فهیم در مراسم جشن نو روز در مزارشریف گفت، دولت افغانستان مصمم است تا در زمنیه های تامین امنیت، مبارزه با فساد اداری و انکشاف زراعت قدم های استوار بر دارد.

سال نو 1389 با برافراشتن علم مبارک روضه حضرت علی کرم الله وجهه در مزارشریف رسماً آغاز شد.

هم زمان با برافراشتن علم روضه مبارک، میله گل سرخ که مدت 40 روز ادامه می یابد نیز در مزارشریف شروع شد.

در مراسم بر افراشتن علم مبارک در مزارشریف معاون اول ریاست جمهوری، وزرا، شماری از اعضای شورای ملی، مسوولین نظامی و اعضای نماینده گی های خارجی مقیم مزار شریف اشتراک داشتند.

در آغاز مراسم قطعهء تشریفات از سوی مارشال محمد قسیم فهیم و جنرال مراد علی مراد قوماندان قولی اردوی 209 شاهین در شمال معاینه و قومانده برافراشتن علم از سوی معاون اول ریاست جمهوری افغانستان داده شد و به شکل عنعنوی علم با 21 فیر توپ برافراشته شد.

مارشال فهیم در بیانیه مراسم جشن نو روز در رابطه به پلان های دولت افغانستان مبنی بر برگزاری جرگه صلح در روشنی قانون اساسی افغانستان گفت:
« در بهار سال جاری ما انتخابات شورای ملی را در پیش رو داریم. در نیمه های بهار امسال ما شاید برگزاری جرگه مشورتی صلح در کابل را داشته باشیم. در این جرگه ما با علما، صاحب نظران، نماینده گان مردم در شورای ملی در مورد راه ها و شیوه های تحقق پروگرام صلح و آشتی ملی در کشور بحث خواهیم نمود و در روشنی قانون اساسی افغانستان میکانیزم مصالحه را با افغانان ناراضی جستجو خواهیم کرد.
دولت تلاش خواهد کرد تا در فراهم آوری زمینه های تسهیلات برای آغاز زنده گی جدید به این هموطنان، مساعی لازم را به خرچ دهد.»

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در ادامه صحبت هایش افزود:
« برای رسیدن به صلح و تامین امنیت، توسعه و تجهیز نهاد های امنیتی، تعلیم و تربیت منسوبین، قوت های مسلح را قادر خواهد ساخت تا طی دو الی سه سال آینده مسوولیت تامین امنیت در یک تعداد از محلات کشور و در طی 5 سال آینده مسوولیت تامین امنیت و رهبری عملیات نظامی را در سراسر افغانستان به عهده گیرند تا زمستان سال 1389 صفوف اردوی ملی به 134 هزار تن و پولیس ملی به 120 هزار تن افزایش خواهد یافت.»

در مراسم جشن نو روز سال 1389 عطا محمد نور والی ولایت بلخ ضمن بیان کارکرد های یک ساله این ولایت و پروژه های بازسازی که در سال 1389 تطبیق خواهد شد، صحبت کرد.

آقای نور که قبلاً از عدم همکاری با اداره کنونی سخن می گفت، اما در مراسم نو روز امسال حرف های از حمایت و دفاع از نظام دولتی داشت.
وی در قسمت از صحبت اش چنین گفت:
« ما از نظام دولتی خویش مانند مردم دفاع می کنیم و با هر اقدام سودمند که در راستای استحکام صلح و بهبود نظام، تطبیق قانون اساسی و سایر قوانین و برنامه های سازنده ملی باشد، هم سویی خویش را اعلام می داریم. در همین استقامت ما و در مجموع مردم ولایت بلخ از برنامه مصالحه ملی دولت ما حمایت می کنیم.»

مراسم سال نو و برگزاری میله گل سرخ که تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد، از تمام نقاط افغانستان هزاران زیارت کننده به مزار شریف آمده که بیشترین آنان را جوانان تشکیل می دهید.

گزارش از زهره «صافی»
XS
SM
MD
LG