لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۸

«خروج نیروهای امریکایی از ولسوالی منوگی کنر آغاز شد»


نیروهای نظامی امریکایی در حال ترک کردن منطقهء کورنگل ولسوالی منوگی ولایت کنر هستند. گفته می شود این منطقه میدان جنگ میان جنگ جویان تندرو و نیروهای خارجی می باشد.

سباوون هوتک یک مسوول افغان دفتر مطبوعاتی نیروهای نظامی خارجی در شرق افغانستان به رادیو آزادی گفت، نیروهای نظامی امریکا در مشوره با حکومت افغانستان خروج نیروهایش را از منطقه کورنگل ولسوالی مانوگی ولایت کنر دیروز آغاز کردند.
آقای هوتک در مورد گفت:
« در مشوره با حکومت افغانستان و بر اساس یک استراتیژی، مسالهء خروج نیروها از کورنگل آغاز شده است.»

آنها می گویند، نیروها باید در مناطق پر نفوس جا به جا و مستقر شوند، برای مردم امور بازسازی را پیش ببرند و امنیت مردم را تامین کنند. بناءً سربازان نظر به همین پلان خروج شان را آغاز کردند.

سید فضل الله واحدی والی کنر در صحبت با رادیو آزادی گفت که از سال گذشته به این سو در پی آن بوده است تا نیروها را متقاعد سازد که این مناطق را ترک کرده در عوض در امتداد خط دیورند جا به جا شوند.
آقای واحدی در ادامه گفت:
« پالیسی حکومت افغانستان این است که ما به نیروهای خارجی ضرورت داریم تا در امتداد مرز افغانستان جا به جا شوند و بر اساس همین پالیسی ما تلاش می کنیم که آنها را به تدریج در مرز ها جا به جا سازیم. مناطق آسیب پذیر ما همین مناطق سرحدی هستند و دشمن همیشه از مرز عبور کرده داخل افغانستان می شود.»

والی کنر افزود که مردم مناطق که نیروهای خارجی آن جا را ترک می کنند، تعهد سپرده اند که شوراهای قومی را ایجاد کرده و امنیت را در آن مناطق تامین می کنند.

پیش از این قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان عملیات نظامی را به این مناطق پیشنهاد کرده بود.

جنرال استانلی مک کرستال قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان در مصاحبهء با واشنگتن پست چنین گفته بود:
« سوال در مورد منطقه کورنگل مطرح است. در آن جا آن تعداد جنگ جوی که باقی مانده اند، آیا آنها می توانند به جنگ بپردازند؟ من در این مورد نه می توانم پاسخ دهم. اما فکر می کنم که با عملیات نظامی در این منطقه مخالفین خود را افزایش می دهیم.»

پیش از آن قوماندانان نظامی امریکا تاکید می کردند که شمار عساکر را در این دره افزایش دهند تا بتوانند نیروهای مخالف را سرکوب کنند.

دیروز نیروهای نظامی ناتو در افغانستان اعلامیه یی را به نشر رساندند که در آن چنین آمده بود:
« ناتو از ماه مارچ امسال خروج نیروهایش را از این ولسوالی آغاز کرده است. اما در صورت ضرورت، به مشکل آن منطقه رسیده گی خواهد کرد.»

راندی جورج یک قوماندان نیروهای امریکایی گفت، این منطقه از لحاظ عملیاتی خیلی مهم می باشد. اما بر اساس استراتیژی جدید، ما بیشتر به آن مسایل تمرکز می کنیم که مردم عام تقاضای آن را دارند.

آژانس خبری رویترز در این مورد اضافه می کند، نیروهای نظامی امریکا از آن مناطق شرقی افغانستان خارج می شوند که بیشتر آن مناطق تحت کنترول مخالفین قرار دارند.

قبلاً آنها تلاش می کردند نیروهای مسلح مخالف را از آن جا بیرون کشند، اما به نسبت افزایش تلفات، نیروهای نظامی خارجی منطقه را ترک می گویند.
XS
SM
MD
LG