لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۴

آیا مردم به اعضای فعلی ولسی جرگه بار دیگر رای خواهند داد؟


بعضی از اعضای ولسی جرگه افغانستان
درحالی که قرار است انتخابات ولسی جرگه افغانستان تا پنج ماه دیگر راه اندازی شود، بسیاری از اعضای ولسی جرگه افغانستان می گویند که در نظر دارند برای یک دور دیگر کاری خود را کاندید کنند.

تعدادی از اعضای ولسی جرگه افغانستان می گویند که برای موکلین شان کار کرده اند و انتظار دارند تا بار دیگر با آرای آنان عضویت ولسی جرگه را حاصل کنند.

فوزیه کوفی یک تن از این وکلا به رادیو آزادی گفت:
« هر کدام از اعضای پارلمان طی چند سال اخیر فعال بودند و به دلایل مختلف مورد تایید مردم افغانستان هستند. من برای افغانستان آرزو های بلند داریم و امیدوارم استم که برای رسیدن به این آرزو ها در صحنهء سیاسی افغانستان باقی بمانم.»

اما تعداد دیگر از وکلا به این باور هستند، در صورتی که انتخابات شفافیت لازم را داشته باشد، آنان در انتخابات برنده می شوند.

اعضای فعلی ولسی جرگه افغانستان از حدود پنج سال به این طرف وظایف شان را در شورای ملی دنبال می کنند، اما از کارکرد های اعضای ولسی جرگه و حتی مشرانو جرگه افغانستان انتقاد های جدی نیز صورت می گیرد.

مردم می گویند که بسیاری از اعضای شورای ملی نتوانسته اند تعهدات شان را در برابر مردم عملی کنند.

دو تن از باشنده گان شهر در مورد کارکرد های اعضای شورای ملی چنین گفتند:
« یک تعداد از این وکلا صرف برای منافع شخصی خود کار کرده و سود بردند، به جز این که خود را مطرح کنند، هیچ گونه خدمتی برای ملت نکردند»

« از ده فیصد اعضای ولسی جرگه راضی هستیم و از 90 فیصد آنها راضی نیستیم. 90 فیصد آنها کار نکرده اند اما 10 فیصد آنها بسیار خوب کار کرده اند.»

اما نماینده گان مردم در شورای ملی افغانستان این مساله را نمی پذیرند و می گویند که تا حد زیاد تلاش کرده اند تا کارهای سودمند را انجام داده و بسیاری از نقایص حکومت را نیز برملا بسازند.

کار شناسان افغان نیز در این میان نظرات گونا گون دارند، بسیاری از آنان می گویند که وکلای کنونی به خاطر عدم کفایت کاری نخواهند توانست در انتخابات برنده شوند.
انجنیر یونس فکور در مورد می گوید:
« اگر مردم افغانستان زیرکانه منافع خود را بخواهند، به فکر من اکثر اعضای ولسی جرگه رای نخواهد بردند. من فکر می کنم که این ها هیچ گونه برنامه سیاسی ندارند صرف می خواهند که خود را از بیکاری نجات دهند.»

به دنبال نخستین انتخابات ولسی جرگه که پنج سال قبل راه اندازی شده و نماینده های مردم با انتقاد های جدی نیز رو به رو بودند، انتظار می رود انتخابات ولسی جرگه افغانستان به تاریخ 27 سنبله امسال راه اندازی شود.

کمسیون مستقل انتخابات افغانستان پیش بینی کرده است که هزاران تن از افراد خود را برای به دست آوردن کرسی های ولسی جرگه کاندید خواهند کرد. هم چنان
آماده گی به هدف برگزاری انتخابات به شدت جریان دارد.

اما تا اکنون به درستی روشن نیست که مردم افغانستان با توجه به کارکرد های اعضای کنونی شورای ملی به چی کسانی رای خواهند داد و کی ها از میان اعضای کنونی در مجلس باقی خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG