لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۰۲

«کار ساخت و بازسازی 4 کانال آبرو در کابل آغاز شد»


محمد یونس نواندیش شاروال کابل
کار پروژه های ساخت و بازسازی چهار کانال آبرو در شهر کابل به روز پنجشنبه با حضور داشت شاروال کابل و سفیر ایالات متحدهء امریکا در افغانستان آغاز شد.

شاروالی کابل می گوید، با ساخت و بازسازی این کانال های آبرو، مشکلات مردم شهر کابل از ناحیه جمع شدن آب در سرک ها و کوچه ها تا حدی مرفوع می شود.

کار ساخت این چهار کانال در شهر کابل به روز پنجشنبه زیر نام جواب در مقابل کمبود غذا آغاز شد.

محمد یونس نواندیش شاروال کابل که در مراسم افتتاح این پروژه صحبت می کرد گفت که در جریان کار ساخت این کانال ها برای صد ها باشندهء کابل زمینهء کاری نیز مساعد می شود.
آقای نواندیش در ادامه گفت:
« چیزی دیگر که در این پروگرام مورد توجه است، علاوه بر اینکه 6730 متر کانال بازساز و احیا می شود، به تعداد 17814 نفر صاحب کار می شوند.»

مصارف مالی این پروژه را ادارهء انکشافی ایالات متحدهء امریکا به عهده دارد و کار تطبیق آن از سوی شاروالی کابل و موسسه پاملرنه به پیش برده می شود.

کارل آیکن بیری سفیر ایالات متحدهء امریکا در افغانستان به هنگام افتتاح این پروژه گفت که در آینده نیز آنها در هم چو پروژه های بازسازی در این شهر همکاری خواهند کرد.
وی در ادامه گفت:
« مشارکتی که میان شاروالی کابل و سایر کارمندان ادارات با ایالات متحدهء امریکا و جامعهء جهانی وجود دارد، تغییرات مثبت را در شهر کابل در پی داشته است.
امیدوارم در آینده نیز در چنین پروژه ها همهء ما به طور مشترک کار کنیم.»

باشنده های شهر کابل نیز ساخت کانال های آبرو را ارزنده خوانده و می گویند که چنین پروژه ها باید در سراسر کشور تطبیق شود.
یک تن از باشنده های شهر کابل در مورد چنین گفت:
« نام من شکیب است و یک تن از باشنده گان شهر کابل می باشم. کار جوی کنی از نظر من برای مردم افغانستان بسیار خوب است. زمانیکه سرک ها و کوچه ها جویچه داشته باشند، آب در سرک ها دند نمی شود و مشکلات مردم رفع می شود.»

بسیاری سرک ها و کوچه های شهر کابل در اثر جنگ های سال های گذشته تخریب شده و یا هم کار ساخت آن نیمه کاره باقی مانده است که این مساله سبب می گردد تا به هنگام باریدن باران، راه ها به محل تجمع آب مبدل شده و مردم به مشکلات گونا گون مواجه شوند.

مردم می گویند که دولت افغانستان باید در همکاری با جامعهء جهانی در قسمت رفع این مشکل توجه جدی نماید تا کابل چهرهء واقعی پایتخت را به خود بگیرد.


گزارشگر: سید فتح محمد « بها »
XS
SM
MD
LG