لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۳۳

«اظهارات اخیر آقای کرزی بر روابط امریکا و افغانستان تاثیری نداشته است»


جاکوب لی یو معاون وزارت خارجه امریکا

جاکوب لی یو معاون وزارت خارجه امریکا بعد از ظهر روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل که سفیر ایالات متحده نیز حضور داشت...

جاکوب لی یو معاون وزارت خارجه امریکا بعد از ظهر روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل که سفیر ایالات متحده نیز حضور داشت بر ادامه کمک های امریکا به افغانستان تاکید کرد و گفت که اظهارات اخیر رییس جمهور کرزی تاثیری بر روابط دو کشور نداشته است.

وی گفت:
« گاه گاهی میان دوستان و همکاران استراتیژیک روی برخی مسایل توافق و یا اختلاف نظر بروز می کند. ملاقات موثر و سازنده با رییس جمهوری کرزی داشتم، در مورد سفر آقای کرزی به واشنگتن بحث شد و در خصوص برگزاری موفقانه کنفرانس کابل نیز صحبت شد.
برخی اوقات اتقاق می افتد که دوستان نزدیک و متحدین استراتیژیک با یک دیگر روی بعضی از مسایل موافقه و یا اختلاف نظر داشته باشند.»

پیش از این وزرای دفاع وخارجه امریکا نیز گفته بودند که رییس جمهور کرزی نقش خیلی مثمر را بازی می کند و روابط کاری روزانه با وی منظم و به خوبی به پیش می رود.

معاون وزارت خارجه امریکا گفت که وی در نشست که در کابل به هدف ارزیابی پلان های ملکی و نظامی امریکا در افغانستان برگزار شده بود نیز اشتراک داشت.

آقای لی یو علاوه کرد که امریکا در نظر دارد تا کمک های بیشتر این کشور از طریق بودجه دولت افغانستان به مصرف برسد.

وی گفت که روی همین مساله با شماری از مقام های افغان بحث کرده تا به چه ترتیب ظرفیت ادارات دولتی این کشور به هدف پیدا کردن قدرت حساب دهی بیشتر بالا برده شود.

معاون وزارت خارجه امریکا گفت که در جریان این سفر از شهر هرات و ولسوالی مارجه هلمند نیز دیدار کرده است.

در همین حال کارل آیکن بیری سفیر امریکا در کابل گفت که ایالات متحده از برگزاری انتخابات ولسی جرگه افغانستان کاملاً حمایت می کند.

وی افزود، کشورش آماده است تا به اساس نیازهای اساسی به انتخابات ولسی جرگه کمک کند.
آقای لی یو در ادامه گفت:
« ایالات متحده امریکا در کنار سایر شرکای بین المللی کاملاً از راه اندازی انتخابات ولسی جرگه افغانستان حمایت می کند، کمک های ما بستگی به آن دارد تا نخست نیازمندی های انتخابات باید مشخص شود.»

طی روز های اخیر این چندمین مقام بلند پایه امریکا است که از افغانستان دیدن می کند.

پس از اظهارات اخیر رییس جمهور کرزی که غرب را در دست داشتن در تقلب انتخابات ریاست جمهوری افغانستان متهم کرد، چنین پنداشته می شد که موقف غرب به خصوص امریکا به مقابل کرزی تغییر کرده و به نحوه روابط دو کشور به تیره گی گراییده است، اما به اساس گزارش ها ایالات متحده حالا لحن نرم تری به مقابل رییس جمهور کرزی اخیتار کرده و بهبود روابط هم چنان دیده می شود.

گزارش از ستار «فروغ»
XS
SM
MD
LG