لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۴

در مورد حضور دوخارجی درکمسیون انتخابات توافق صورت گرفت


رییس جمهور افغانستان، رهبران سیاسی منطقه و برخی از اعضای پارلمان، در مورد حضور دو خارجی در کمسیون شکایات انتخاباتی، توافق کردند.

با این اقدام رییس جمهور کرزی، نگرانی ها از بابت این که شاید او هیچ خارجی را در گروه پنج نفری این کمسیون جای ندهد، برطرف شدند.

قبلاً، این کمسیون بیشتر زیر تسلط سازمان ملل متحد بود. کمسیونی که تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری پارسال را تایید کرد.

سه نفر افغان یک استاد از پوهنتون کابل، یک تن از پارلمان، یک نامزد هم از ستره محکمه، و دو خارجی از سازمان ملل متحد در کمسیون شکایات انتخاباتی، عضویت خواهند داشت.

در اعلامیهء ریاست جمهوری افغانستان آمده است که نماینده های ولسی جرگه هم که در ملاقاتی دیروزی در کابل شرکت داشتند، روی حضور دو نمایندهء خارجی در کمسیون شکایات انتخاباتی، توافق کردند.

رییس جمهور کرزی قبلاً، با صدور فرمانی، گفته بود که شاید پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی، هر پنج عضوی این کمسیون را از جملهء افغان ها، برگزیند.

در انتخابات ریاست جمهوری پارسال، سه عضوی این کمسیون خارجی و دو عضوی آن، افغان بودند.

خبرگزاری اسوشتید پرس می گوید، باوصف آن که حالا دو خارجی در این کمسیون جای خواهند داشت، تغییر عمدهء در آن دیده خواهد شد و آن این است که کمسیون دیگر زیر تسلط خارجی ها نه بلکه زیر تسلط افغان ها خواهد بود.

محمد اکبری، نماینده ولایت بامیان گفته است که فهرست نام های این اشخاص، نهایی شده است.

اما، وحید عمر سخنگوی ریاست جمهوری گفته است که فهرست نهایی تا پیش از فردا شنبه، اعلان نخواهد شد.

دن مک نورتون، سخنگوی سازمان ملل متحد، گفته است که پیش از اعلان فهرست نهایی نام اعضای این کمسیون، در این مورد چیزی نمی گوید. اما افزوده که ملاقات های خوب و موثر با پیشرفت های مثبتی انجام شدند.
XS
SM
MD
LG