لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۲۸

«کسانی که مسوول بدبختی افغانستان هستند، نام شان از لست سیاه حذف نشود»


در حالی که شورای امنیت سازمان ملل متحد سرگرم بررسی ها در مورد حذف نام های مخالفین دولت افغانستان از فهرست سیاه است، برخی از اعضای هیات اداری ولسی جرگه افغانستان می گوید، صرف نام های آن عده از افراد از لست سیاه باید بیرون شود که به اساس دلایل غیر موجه شامل این لست شده اند.

به دنبال موافقت مشروط شورای امنیت سازمان ملل متحد با حذف نامهای تعدادی از طالبان از فهرست سیاه شورای امنیت، برخی از اعضای هیات اداری ولسی جرگه افغانستان می گوید، نام های آن عده از طالبانی که مسوول بدبختی های موجود در افغانستان هستند نباید از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد حذف شود.

حذف نام های مخالفین از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد یکی از پیش شرط های است که از سوی این گروه بخاطر مذاکره با دولت افغانستان مطرح شده است. در جرگه ملی مشورتی صلح نیز همین موضوع مطرح گردید.

اکثریت اعضای این جرگه روی حذف نامهای مخالفین از لست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد توافق کردند و از این شورا تقاضا نمودند تا در زمینه اقدام کند.

یک هیات پانزده عضوی شورای امنیت سازمان ملل متحد متشکل از نماینده گان ایالات متحده امریکا، فرانسه، بریتانیا، جاپان، روسیه و برخی دیگری از کشور ها به روز دوشنبه وارد کابل شد و اعضای این هیات پس از دیدار با رییس جمهور کرزی اعلام کردند به شرطی نامهای طالبان را از فهرست سیاه بیرون خواهند کرد که این افراد قانون اساسی افغانستان را بپذیرند و روابط شان را با شبکه های تروریستی مثل القاعده قطع کنند.
هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت بررسی در مورد حذف نام های مخالفین از لست سیاه


هر چند طالبان تا حال در این زمینه عکس العمل تازه نشان نداده اند، اما احتمالاً این بار هم طالبان روی موضع قبلی شان تاکید خواهند کرد.

طالبان خواهان تعدیل در قانون اساسی افغانستان هستند و برخی از چهره هایی که در رژیم قبلی طالبان کار کرده اند و حالا به پروسه آشتی ملی پیوسته اند هر نوع ارتباط این گروه را با شبکه های تروریستی رد کرده اند.XS
SM
MD
LG