لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۸

«مقدارهنگفت پول از طریق میدان های هوایی به خارج انتقال داده می شود»


جنرال محمد آصف جبار خیل قوماندان پولیس سرحدی میدان هوایی کابل
انتقاد های گسترده در زمینهء انتقال اسعار خارجی و پول افغانی از طریق میدان های هوایی افغانستان نه تنها در داخل این کشور بالا گرفته است، بلکه نهاد های بین المللی و جامعهء جهانی نیز این کشور را پیوسته مورد نکوهش قرار می دهند.

جنرال محمد آصف جبار خیل قوماندان پولیس سرحدی میدان هوایی کابل می گوید، هر چند آنها تلاش های زیاد به خرج می دهند تا از انتقال پول و اسعار خارجی به خارج از کشور جلوگیری کنند، ولی طرح ها و اقدامات وزارت مالیه و دافغانستان بانک باعث آن شده تا روزانه یک مقدار هنگفت پول از طریق میدان های هوایی به خارج از کشور منتقل شود.
وی در مورد گفت:
« با اساس ماده شش تطهیر پول در دافغانستان بانک، آن افرادی که یک میلیون افغانی و بیست هزار دالر دارند، یک فارم را خانه پری می کنند و سپس می توانند پول را انتقال دهند. به این اساس افراد پول را انتقال کرده و هنوز هم انتقال می کنند که این خود یک زمینه سازی است برای قاچاقبران و آنهای که پول را به شکل غیر قانونی انتقال می دهند.
اصلاً این تفاهمنامه درست نیست و باید مقرره و تفاهمنامهء بهتر ترتیب شود تا فهمیده شود که پول از کی است و از کجا به دست آمده است.»

مقامات در میدان هوایی بین المللی کابل می گویند که به اساس مقررهء ترتیب شده، یک شخص حق دارد که یک ملیون افغانی یا بیست هزار دالر را پس از خانه پری یک فارم از طریق میدان هوایی کابل انتقال دهد.

آقای جبار خیل می گوید که این پالیسی به قاچاقبران زمینه آن را مساعد می سازد تا مقدار هنگفت اسعار خارجی را به خارج از کشور انتقال دهند.

ولی مقامات در وزارت مالیه می گویند که در زمینهء انتقال پول از طریق میدان های هوایی یک سلسله محدویت های موجود است.

خانه پری فارم که در گمرکات میدان ها موجود است، آنها را قادر می سازد تا بدانند پول که به خارج منتقل می شود، از کدام منبع به دست آمده، از کی و یا کدام شرکت است و این شخص به چه هدف پول را به خارج انتقال می دهد.

عزیز شمس سخنگوی وزارت مالیه در مورد گفت:
« یک مسالهء که در این کاغذ گنجانیده شده، منبع درآمد پول و به هدف که از کشور بیرون برده میشود و در کشور که انتقال می یابد، باید مشخص شود، از آدرس که پول انتقال می یابد این آدرس مشخص شود. بر اساس قانون منبع، باید دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد. در دافغانستان بانک دفاتر مشخص استخبارتی موجود است، می شود تا از طریق این دفاتر نیز مورد نظارت قرار گیرد.»

گزارشات به نشر رسیده از طریق رسانه های غربی و مشخصاً روزنامه های امریکایی حاکی است که تا اکنون 4.2 ملیار دالر از طریق میدان هوایی کابل به خارج منتقل شده و این موضوع نمایان گر حیف و میل بخشی از کمک های جامعهء جهانی در این کشور است.

ولی مقامات وزارت مالیه می گویند که به اساس اسناد و شواهد، یک رقم درشت از این پول ها به شرکت های بزرگ خارجی تعلق دارد که این پول را از طریق قرارداد های بزرگ به دست آورده اند.

سخنگوی وزارت مالیه می گوید که در نحوهء انتقال پول به خارج از کشور شفافیت کامل وجود دارد.


گزارشگر: حمید پژمان
XS
SM
MD
LG