لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۱۸

جامعه جهانی و حکومت افغان روی برنامه سال آینده بحث می کنند


جامعهء جهانی و حکومت افغانستان این نشست را به هدف بحث پیرامون برنامه های مشترک شان طی یک سال آینده در این کشور، راه اندازی نموده اند.

کارل آیکن بیری سفیر ایالات متحده در کابل در نخستین روز این نشست به خبرنگاران گفت که جامعهء جهانی می خواهد تا مسوولیت های بیشتر در بخش های امنیتی و سایر عرصه ها به دولت و مردم افغانستان واگذار شود.

آقای آیکن بیری گفت که در این نشست در رابطه به پروژه های انکشافی که قرار است در جریان سال 2011 میلادی تطبیق گردد، نیز بحث صورت می گیرد.

او گفت:
« امروز ما در یک نشست دو روزه گردهم آمدیم، حکومت افغانستان، جامعهء جهانی، ناتو و سفارت امریکا در کابل تا در رابطه به تلاش ها و استراتیژی مشترک ما در یک سال آینده صحبت کنیم. همچنان در رابطه به کمک های اقتصادی خود با دولت افغانستان و پروژه های دیگر که ما می خواهیم در این مدت آنرا عملی کنیم نیز بحث می کنیم.»

در عین حال داکتر رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی افغانستان که در این نشست حضور داشت می گوید، حکومت افغانستان پیشنهاداتی را مبنی بر آوردن برخی تغییرات در استراتیژی موجود امریکا برای این کشور نیز مطرح می کند. اما وی در این مورد بیشتر تبصره نکرد.

از سوی دیگر جنرال عبدالرحیم وردگ وزیر دفاع افغانستان می گوید، نخستین روز این نشست به مسایل امنیتی و آماده گی ها برای سپردن مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان اختصاص دارد.

به باور آقای وردگ هرچند در این زمینه پیشترفت های صورت گرفته اما نیرو های افغان برای گرفتن مسوولیت های امنیتی کشور شان باید از لحاظ کمی وکیفی تجهیز شوند.

وی افزود:
«نیروهای افغان از نظر کمیت همان 400 هزار که در اول وعده شده بود باید برسند. از نظر قابلیت، آن توانایی های که آیساف دارد و نیروهای افغان ندارد به آن حد توان نیروهای افغان نیز برسند.»

از 9 سال به این طرف نیروهای بین المللی تحت رهبری ناتو در افغانستان به منظور مبارزه با تروریزم و تامین امنیت در این کشور با مخالفان حکومت افغانستان سرگرم مبارزه هستند.

اما به باور شماری از کارشناسان به علت نبود هماهنگی لازم و استراتیژی مشترک اوضاع امنیتی این کشور به جای بهبودی به وخامت گراییده است.

از سوی دیگر جامعه جهانی و حکومت افغانستان می گویند، با راه اندازی چنین نشست ها تلاش می کنند تا هماهنگی بیشتر میان آنها در تمام عرصه ها به وجود آید.


گزارشگر: سید فتح محمد "بها"
XS
SM
MD
LG