لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۳۰ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۲۸

در جریان تظاهرات در تهران دو تن کشته شدند


Iran - A protester women at rally of solidarity with people in Egypt and Tunisia, 14Feb2011
مهدی کروبی یک رهبر مخالف حکومت ایران می گوید که برای تغییرات دیموکراتیک و سیاسی در کشورش حاضر به فداکاری می باشد.

عده از اعضای تندرو مجلس ایران دیروز خواستار جزای مرگ برای مهدی کروبی و دو رهبر اصلاح طلب دیگر ایران شدند. اعضای محافظه کار مجلس ایران گفتند، رهبران مخالف به خاطر تظاهرات روز دوشنبه در ایران باید محاکمه شوند.

در تظاهرات روز دوشنبه در تهران که به مناسبت همبستگی با قیام مردم تونس و مصر راه اندازی شده بود، در جریان زد وخورد میان مظاهره چیان و پولیس دو مظاهره کننده کشته شدند.

مهدی کروبی دیروز در صفحهء انترنیتی خود نوشته است که برای تغییرات سیاسی واجتماعی در کشورش، حاضر به پرداخت هر گونه قیمت می باشد.

تحلیل گران می گویند تقاضای اعضای محافظه کار مجلس ایران در زمینهء محاکمه رهبران مخالف و محکوم کردن آن ها به جزای اعدام نشان می دهد که رژیم ایران از این تظاهرات خیلی نگران می باشد. این تظاهرات هم چنان نشان داد که با وجود سرکوب رژیم بازهم جنبش سبز در ایران تا کنون زنده بوده و فعالیت می کند.

مرکز خبری رادیو آزادی در این مورد می نویسد:
اعضای پارلمان ایران در عکس العمل در برابر مظاهرات که بر ضد حکومت ایران به روز دوشنبه در تهران و دیگر شهر های این کشور برگزار شده و در آن هزاران تن مظاهره کننده اشتراک کرده بود، خواستار محاکمهء رهبران مخالف شدند.


از جملهء 290 عضو پارلمان ایران 220 تن آن ها در پایان یک اعلامیه امضاء کرده، تقاضا نمودند که موسوی و کروبی را به دلیل سازمان دهی تظاهرات اخیر محاکمه کرده، اعدام کنند.

در این تظاهرات دو مظاهره کننده کشته شدند.

وکلای مجلس در این اعلامیه تاکید کرده گفتند که مردم دیگر صبر و شکیبایی خود را از دست داد است و می خواهد که رهبران مخالف به جزای اعدام برسند. آن ها همچنان بر محمد خاتمی رییس جمهور سابق ایران نیز انتقاد کرده اند.

این بار اول نیست که مقامات ایران خواستار محاکمهء این دو رهبر مخالف حکومت می شوند.

آن ها در سال 2009 میلادی پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری ایران بعد از آن که مردم به کوچه ها و سرک ها ریخته و به مظاهره پرداختند، نیز چنین تقاضا های را کرده بودند.

این تقاضا ها هیچ گاه عملی نه شده است. امکان دارد یک علت این باشد که رژیم ایران از گرفتاری این دو رهبر به خاطر تحرک دو بارهء جنبش هراس دارد و می ترسد که مبادا این دو تن رهبران به قهرمانان ملی مبدل شوند.

نادر هاشمی استاد شعبهء علوم سیاسی شرق میانهء پوهنتون دینوور امریکا می گوید درعقب تقاضای محاکمهء رهبران مخالف یک دستپاچه گی و نگرانی در رژیم نهفته است.
وی می گوید:
«هوشدار های خشونت آمیز و تقاضای اعدام ، آخرین وسیلهء آنانی است که دیگر از لحاظ مفکوره وی جنگ و مبارزه را باخته اند و نمی توانند در عرصهء سیاست و یا روشن فکری نظریات مردم را از خود سازند. در آن صورت آن ها دست به هوشدار، ترس و وحشت افگنی می زنند. این دقیقاً مسایل اند که ما شاهد آن هستیم و این موضوع دستپاچه گی آشکارای رژیم ایران را نشان می دهد که جنبش سبز تا کنون زنده و فعال است و کروبی و موسوی تا هنور هم از حمایت مردم برخوردار می باشند. زیرا کروبی و موسوی کسانی بودند که خواستار تظاهرات شدند و مردم به خواست شان پاسخ مثبت داد.»

روح الله حسینیان یک عضو تندرو مجلس به رادیو دولتی ایران گفت که وکلا برای محاکمهء رهبران مخالف امضاء جمع آوری کردند و محسنی لوی څارنوال ایران گفت که ارگان های عدلی و قضایی در نظر دارند که با سازماندهنده گان این تظاهرات به طور جدی محاسبه کنند.

مظاهرات چهاردهم فبروری در ایران پس از تظاهرات سال 2009 میلادی بزرگترین تظاهراتی بود که در آن مظاهره کننده گان علیهء رهبر مذهبی ایران آیت الله علی خامنه یی شعار می دادند. تظاهرکننده گان هوشدار داده اند که مقامات ایران نیز به سرنوشت رهبران تونس و مصر روبرو خواهند شد.

در این میان کارترین اشتون رییس پالسی خارجی اتحادیهء اروپا دیروز از ایران خواست تا در برابر مظاهره کننده ها از قوا کار نه گیرد و به حق تظاهرات صلح آمیز، احترام بگذارد.
XS
SM
MD
LG