لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۵۶

نیروهای طرفدار قذافی به استقامت مصراته و اجدابیه پیشروی می کنند


در حالیکه مقامات دولتی لیبیا از پیشروی نیروهای طرفدار به قذافی به سوی شهر مصراته در غرب و منطقه اجدابیه در شرق سخن گفته و پیروزی نهایی را در چند روز آینده پیشبینی می کنند، کشورهای پر قدرت غربی در تلاش اعمال منطقه منع پرواز بر فضایی لیبیا می باشند.

اما برخی کشور ها در مورد اعمال منع پرواز بر فضایی لیبیا شک وتردید دارند.

آژانس های اسوشید پرس و رویترز در این مورد گزارش های به نشر رسانیده می نویسند:
در حالیکه معمر القذافی رهبر لیبیا جهت به دست آوردن کنترول دوبارهء کشور حملاتش را شدت بخشیده است، نیروهای طرفدار وی در حال سرکوب شورشیان در شرق و غرب آن کشور می باشند.

قوای دولتی در تلاش به خاطر شکست دادن شورشیان در شهر ستراتیژیک شرقی لیبیا، منطقه اجدابیه را بدون توقف هدف فیر توپخانه و بمباردمان قرار داده اند.

سقوط این شهر، راه را برای پیشرفت نیروها ی طرفدار قذافی به سوی شهر های شرقی آن کشور باز می نماید. شهرهای که از آغاز قیام مردم لیبیا در اختیار نیروهای مخالف قذافی قرار دارند.

باشنده های این مناطق می گویند قوای قذافی همچنان ارتباطات با شهر مصراته را قطع کرده، فیر توپخانه به این شهررا آغاز کرده است. شهر مصراته آخرین شهر درغرب لیبیا می باشد که در کنترول شورشیان قرار دارد.

از سوی دیگر آژانس خبری رویترز گزارش می دهد که قوای طرفدار به قذافی روز چهارشنبه به سوی شهر بن غازی مرکز شورشیان مخالف در حرکت اند.

در حالیکه کشور های پر قدرت جهان جهت توقف حملات هوایی روی ایجاد منطقهء منع پرواز در فضای لیبیا بحث و مذاکره می کنند، مقامات این کشوراز پیروزی نهایی شان در چند روز آینده صحبت می کنند.

قدرت های غربی سرکوب شورشیان در لیبیا را محکوم می نمایند. اما برای اقدام به خاطر حمایت از قیام مردم این کشور که ار قیام ها برای دیموکراسی در مصر و تونس الهام گرفته است، کمتر توجه دارند.

پیروز قذافی و سرکوب اعتراض کننده ها در بحرین می تواند جریان را علیهء جنبش های دیموکراسی در این منطقه تغییر دهد.

طرفداران ایجاد منطقهء منع پرواز بر فضای لیبیا جهت توقف حملات هوایی حکومت بر شورشیان روز سه شنبه مسودهء قطعنامه ای را به شورای امنیت ملل متحد پیشنهاد کردند که امکان دارد از یک طرف به آنها صلاحیت کنترول قلمرو لیبیا را دهد و از سوی دیگر در مورد این اقدام سوالاتی نزد برخی کشورها باقی مانده است.

بعد از این که کشور های عضو اتحادیهء عرب روز شنبه از شورای امنیت ملل متحد خواست تا منطقهء منع پرواز را در فضای لیبیا تصویب کند، مسودهء این قطعنامه توسط سفرای بریتانیا ولبنان در شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک اجلاس که در پشت دروازه های بسته دایر شد، به نماینده ها تقسیم گردید.

نواف سلام نمایندهء دایمی لبنان در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در مقر آن سازمان در شهر نیویارک به خبر نگاران گفت:
«ما طرفدار ایجاد یک منطقهء منع پرواز می باشیم و امیدوار خواهیم بود که این اقدام اثر بازدارندهء داشته باشد. این اقدام نیازی به استفاده از نیروهای نظامی ندارد.»

پیتر ویتیگ نمایندهء آلمان در سازمان ملل متحد پس از این اجلاس به خبرنگاران گفت که کشورش هنوز هم در این مورد پرسش های دارد و افزود که آلمان پرسش های خود را با سایرین مطرح کرده اما به گفته وی هنوز هم پاسخ کامل برای سوالات کشورش در مورد مشارکت اعراب در این اقدام و اینکه آیا تطبیق چنین منطقه علیه تصمیم اتحادیه عرب نخواهد بود، به دست نیآورده است.

زیرا کشور های عضو اتحادیهء عرب، به این نکته اشاره کرده بودند که این اقدام باید بدون مداخلهء خارجیان صورت گیرد.

کشورهای دارای حق ویتو در شورای امنیت ملل متحد مانند روسیه، چین و ایالات متحدهء امریکا همراه با پرتگال، آلمان و افریقایی جنوبی از جمله کشور های عضو بودند که در مورد این پلان شک تردید دارند.

از سوی دیگر یک مقام ارشد وزارت امور خارجهء لیبیا گفت که آن ها امید دارند، حکومت لیبیا به زودترین فرصت مناطق را که در اختیار شورشیان قرار دارد، دو باره از نزد آن ها به دست آورند.
XS
SM
MD
LG