لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۳۵

سازمان ملل روی تعیین یک تحقیق کننده حقوق بشر در ایران توافق کرد


شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دیروز روی تعیین یک تحقیق کنندهء خاص در مورد حقوق بشر در ایران، توافق کرد.

در یک دههء گذشته این اولین باریست که چنین اقدام از سوی سازمان ملل متحد روی دست گرفته می شود. این شورا چهل و هفت عضو دارد و مقرش در شهر ژینو است.

از جملهء کشورهای عضو، بیست و دو کشور در مورد قطع نامهء که خواهان تعیین تحقیق کننده در امور حقوق بشر در ایران است، رای موافق دادند و هفت کشور دیگر رای مخالف. چهارده کشور رای ندادند و چهار تای دیگر اصلاً درین رای گیری شرکت نکردند.

قطع نامهء این شورا در مورد سرکوب مخالفان و افزایش صدور حکم اعدام از سوی حکومت ایران، ابراز نگرانی کرده است. این قطع نامه هم چنان از ایران خواسته است تا با نماینده خاص در مورد حقوق بشر همکاری کند.

این شورا هم چنان از عدم همکاری ایران در مورد تخطی های مکرر از حقوق بشر درین کشور ابراز تاسف کرده است.

دوناهو آیلن نمایندهء ایالات متحدهء امریکا که به حمایت ازین قطع نامه صحبت می کرد، گفت:
« واشنگتن و متحدانش از وضعیت در ایران سخت نگران استند. وضعیت حقوق بشر درین کشور در سال های اخیر به طور سرمام آور خراب شده است.»

وزیر خارجهء امریکا، هیلاری کلنتن ماه گذشته در سخنرانیش درین شورا، خواهان ایجاد این سمت برای ایران شده بود. اما ایران این قطع نامه را رد کرده و به گفته خودش از تعهدات پایدارش در مورد حقوق بشر دفاع کرده است.

حکومت این کشور گفته است که مدت دعوت نامه برای ناوی پیلی کمشنر عالی سازمان حقوق بشر ملل متحد را تمدید کرده و او می تواند امسال ازین کشور دیدن کند. پیلی ماه گذشته از افزایش اعدام ها از شروع امسال در ایران، ابراز تاسف کرد.

در اول های این ماه، بان کی مون منشی عمومی سازمان ملل متحد گفت:
از گزارش های که از افزایش اعدام ها، قطع اعضا، دستگیری های مستبدانه، شکنجه و محاکمه های غیرمنصفانه در ایران حکایت می کنند، عمیقاً ناراحت شده است.

منشی عمومی سازمان ملل متحد در گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از ایران خواست تا آزادی بیان را درین کشور تضمین کند و زمینهء های بیشتری را برای وکلای مدافع و فعالان حقوق بشر فراهم بسازد.
XS
SM
MD
LG