لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۲۸

تطبیق ماستر پلان شهری در شهر توگزار ولسوالی سانچارك


مقامات محلی در ولایت سرپل بالای ماستر پلان تفصیلی شهر توگزار ولسوالی سانچارك ولایت سرپل کار را آغاز نموده اند. اما شماری از مردم محل می گویند كه نباید در این شرایط سخت اقتصادی دولت ماستر پلان شهری را تطبیق می كرد، بلكه باید به وضعیت ناگوار مردم توجه می نمود. به گفته شماری از مردم سانچارك، با تطبیق این پلان صدها منازل مسكونی باغ و زمین های زراعتی آنها از بین می رود.

ماستر پلان تفصیلی شهر توگزار ولسوالی سانچارك ولایت سرپل طی محفلی روز گذشته توسط سید انور رحمتی والی سرپل خط اندازی گردید. مدیر اعظم، شاروال شهر توگزار گفت: این ماستر پلان در ساحهء بیشتر از دو صد جریب زمین تطبیق می گردد كه دارای پانزده بلاك با داشتن 300 منازل رهایشی ساحات بلند منزل های تجارتی و سرك حلقوی نیز می باشد كه در تطبیق این پلان
تفصیلی مردم شهر همكار بوده مبلغ 3 ملیون افغانی را تاجران این ولسوالی به شاروالی كمك نموده اند.

سید انور رحمتی والی سرپل گفت:
« پیش قدم ترین ولسوالی بین ولسوالی های شش گانه سرپل، ولسوالی سانچارك است .امیدوار هستیم با این رقابت نیك با دیگر ولسوالی های این ولایت ما شاهد تغییرات مثبت و انكشافات خوب در جهت پیشرفت و ترقی مردم این سر زمین باشیم.»

اما تعدادی از مردم سانچارك می گویند كه با عملی شدن ماستر پلان شهری در ولسوالی سانچارك، زمین ها و باغ های شخصی مردم از بین خواهد رفت و مردم از این نگاه اظهار نا رضایتی می كنند.

سید اسماعیل مشفق سانجی یكتن از با شنده گان ولسوالی سانچارك در یك تماس تلیفونی به رادیو آزادی گفت كه فعلاً وقت آن نبود كه ماستر پلان در این شهر تطبیق می شد.

در سال های گذشته نیز تعدادی از معترضین اعتراض داشتند كه به هیچ صورت نخواهند گذاشت كه ماستر پلان به شكل كنونی آن عملی شود.

ولسوالی سانچارك در شصت كیلو متری مركز سرپل موقعیت دارد و با ولایت بلخ هم سرحد بوده و این ولسوالی به عنوان عمده ترین منطقه تولید كشمش، قالین و قالینچه می باشد.

به گفته مسوولین، ولسوالی سانچارك با تطبیق ماستر پلان شهری می تواند در آینده به یك شهر صنعتی تبدیل شود.


گزارشگر: محمد عالم رحمانیار
XS
SM
MD
LG