لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۱۸

سی تن در اثر خشونت ها در کراچی پاکستان کشته شدند


در نتیجهء خشونت ها در کراچی، مرکز تجارتی و بزرگ ترین شهر پاکستان 30 نفر کشته شده اند.

به گفته پولیس پاکستان، بیشتر این خشونت ها و تصادمات در ناحیه قدیم شهر «لیاری» میان گروپ های رقیب جنایت کار، جایکه مرکز طرفداران حزب مردم آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان است صورت گرفته است.

مقامات در شفاخانهء عمومی شهر کراچی تعداد کشته شدگان را بیش از 30 نفر گفتند.

پولیس شهر کراچی به آژانس خبری رویترز گفته است، این تصادمات از نوع آنچه که ما در ماه گذشته شاهد آن بودیم نیست. بلکه این تلفات ناشی از خشونت ها میان جنایت کاران است که در ناحیهء لیاری فعالیت دارند.

پولیس کراچی همچنان گفته، جنگ و خشونت میان جنایت کاران مواد مخدر و گروپ های متجانس اخاذی در لیاری کدام انکشاف تازه نیست.

یک مقام بلند پایهء پاکستانی می گوید:
« این جنایت کاران مرتباً با یکدیگر در نبرد هستند، اعضا و طرفداران گروپ های رقیب یک دیگر را می کشند. بسیاری وقت ها، مردم بیگناه هم درین رقابت ها کشته می شوند. اما بسیاری آنهای که کشته شده اند به یک گروپ و گروپ دیگر جنایت کاران مرتبط بودند.»

همین مقام پاکستانی به آژانس خبری رویترز گفته است، بعضی از این گروپ های جنایت کار حمایت سیاسی هم دارند، اما هنوز هم نمی توان آن را یک جنگ سیاسی نام داد. این هم امکان دارد که یک تعداد محدود آنها روی وابستگی های قومی و سیاسی مورد هدف قرار گرفته باشند.

کراچی این مرکز تجارتی پاکستان با داشتن بیش از هژده ملیون نفوس، سابقهء طولانی از خشونت های قومی، مذهبی و فرقه ای دارد که اختلافات میان آنها اکثراً به میدان جنگ و کشمکش تبدیل می گردد.

وزیر داخلهء پاکستان در اوایل همین ماه و بعد از خشونت ها قول داد که آرامش را در شهر اعاده خواهد کرد. اوهمچنان هوشدار داد که علیه جنایت کاران اقدامات جدی و قاطع صورت خواهد گرفت.

در ماه گذشته برای اعادهء آرامش، صدها پولیس اضافی در شهر کراچی مستقر گردید. گفته می شود در ماه گذشته حدود 300 نفر در کراچی کشته شدند که در طول دو دهه یکی از خونبارترین ماه بوده است.

به اساس گزارش کمسیون مستقل حقوق بشر پاکستان، در هفت ماه اول امسال حدود 800 نفر تنها در ارتباط خشونت های قومی و سیاسی در شهر کراچی کشته شده اند.

از یازده سپتامبر سال 2001 میلادی به این طرف که پاکستان در مبارزه علیه تروریزم با ایالات متحدهء امریکا یکجا گردید، شورشیان مربوط به القاعده، شهر کراچی را با بمب گذاری ها، اختطاف و ترور مورد هدف قرار داده اند.
XS
SM
MD
LG