لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۸ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۳۰

در رقابت های قومی و سیاسی در کراچی 29 تن کشته شدند


در کراچی بزرگ ترین شهر پاکستان به روز شنبه در نتیجه تصادمات و خشونت ها میان گروپ های رقیب قومی و سیاسی 29 نفر کشته شدند.

خشونت ها میان ملیشه های مسلح اردو زبان مربوط حزب سیاسی جنبش متحده قومی و سندی زبانان مربوط حزب حاکم مردم پاکستان در سرک ها و کوچه های نقاط مختلف شهر کراچی ادامه دارد.

واجد درانی آمر پولیس شهر کراچی به آژانس خبری دی پی آی آلمان گفته است، در نتیجه حمله یک تعداد از موتر سایکل سواران مسلح بالای یک تیم پولیس کماندو که به اطراف شهر اورنگی فرستاده شده بودند سه افسر پولیس کشته و 30 پولیس محلی زخمی شدند.

تصادمات به روز چهارشنبه و بعد از آن آغاز گردید که یک عضو پارلمان از حزب مردم پاکستان بعد از افطار شام در یک رستورانت کشته شد.

هر چند که هیچ کس مسوولیت قتل این عضو پارلمان مربوط حزب مردم پاکستان را بعهده نگرفته، اما انگشت به سوی جنبش متحده قومی اشاره می کند.

سید امیر فاروقی یک مقام بلند پایه پولیس کراچی گفته است، مجموع کشته شدگان خشونت های چهار روز اخیر در شهر کراچی به 75 نفر می رسد.

جنبش متحده قومی و حزب مردم پاکستان با هم روابط پیچیده دارند. این دو حزب سیاسی از سال 2008 میلادی به این طرف، چه در سطح ایالتی و چه در سطح ملی گاه گاهی در تشکیل حکومت ایتلافی با هم اتحاد کرده اند.

قتل عضو سابق پارلمان از حزب مردم پاکستان زمانی صورت گرفت که هر دو حزب در باره ترمیم روابط صدمه دیده شان با هم مذاکره می کردند.

حزب مردم پاکستان عمدتاً از نفوس بومی ایالت سند نمایندگی می نماید، در حالیکه جنبش متحده قومی از مردم اردو زبان که بعد از تقسیم نیم قاره در سال 1947 از هند مهاجرت کردند نمایندگی می نماید.

خشونت ها میان این دو گروپ از سال های 1980 به این طرف جان صدها نفر را گرفته است.

نفوس اردو زبان شهر کراچی که بحیث مهاجر نامیده می شوند، همچنان وقتاً فوقتاً با سایر گروپ های قومی از ایالت پختونخواه، پنجاب و بلوچستان در تصادم قرار گرفته اند.

فراز علی یک سخنگوی از موسسه نجات ایدهی (Edhi (می گوید: در نتیجه خشونت های قومی و سیاسی در سال جاری در کراچی 1439 نفر کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG