لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۴

ماه مبارک رمضان، گرمی و بی برقی در شهر پیشاور


باشنده گان شهر پشاور از غیر منظم بودن برق در این شهر شاکی بوده، می گویند؛ نه در سحری نه افطار، در هیچ یک از این اوقات برق منظم ندارد. آن ها از این وضعیت در جریان ماه مبارک رمضان خسته شده اند.

مردم می گویند، از یک سو گرمی و از سوی دیگر بی برقی، به خصوص در دمای طاقت فرسای پشاور که درجه حرارت در حدود ۴۰ درجهء سانتی گراد در روز می رسد. اما شب ها که کمی از گرمی کاسته می شود، بی برقی برای مردم مشکل دیگر می آفریند.

چند تن از شهروندان پیشاور در صحبت که با رادیو آزادی چنین می گویند:
«نام من عماد علی قریشی است از دیر وقت برق نداریم و اطفال همه در عذاب هستند زنده گی واقعاً مشکل شده است. ساعت یک شب برق رفت حالا سه و نیم است و برق درک ندارد.»

«گرمی هم است و بی برقی هم، همه به تکلیف هستند به خصوص اطفال... این همه تحفهء حکومت ما است. برق برای 4 ساعت و 5 ساعت نمی باشد.»

به قول باشنده گان این شهر، کمبود و نا منظم بودن برق باعث شده است تا آن ها نتوانند در این ماه مبارک رمضان که ماه عبادت است، به طور درست به عبادات شان برسند.
یک باشندهء پیشاور می گوید:
« من داکتر نوید استم، چندین ساعت می شود که برق نداریم. همان حکمت و روحانیت که در ماه مبارک می باشد. به خاطر این بی برقی ها
عبادات ما همه متضرر شده، در تاریکی چطور می توان درست عبادت کرد؟ حدیث شریف است که در تاریکی نباید عبادت نمود. در این ماه پر برکت و ماه پر فضیلت، ما از برق محروم می باشم.»

کمبود و نا منظم بودن برق در شهر پشاور نه تنها عبادت کننده های ماه مبارک رمضان را با مشکل مواجه نموده، بلکه آن عده کسبه کاران که در این ماه بیشتر از ماه های دیگر کار شان پر رونق است را دچار مشکل ساخته و باعث سکته گی در کار های شان شده است.

محمدجوهر که در شهر پیشاور دکان خیاطی دارد می گوید:
«من جوهر استم، تمام کار و بار ما وابستهء برق است. من یک خیاط می باشم. کار ما در ماه رمضان نسبت به همهء ماه های دیگر سال بیشتر می باشد این بار با مشکلات زیاد مواجه استیم، برق نمی باشد. توان آن نیست که ساعت ها از جنراتور استفاده کنیم.»

باشنده گان شهر پشاور در حالی از کمبود برق در ماه مبارک رمضان شکایت دارند که حکومت پاکستان قبل از آغاز این ماه مبارک اعلام رفع مشکل بی برقی را نموده، برای ادارات مربوطه هدایت داده بود، تا مردم نباید در هنگام افطاری و سحری از داشتن برق محروم باشند.

پاکستان از چندی بدینسو با بحران شدید انرژی روبرو بوده، تمام شهر های خورد، بزرگ و دهات این کشور دچار کمبود برق می باشد.

فرشته نگاه گزارش گر رادیو آزادی در شهر پشاور
XS
SM
MD
LG