لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۴۵

در عملیات اخیر در کابل بسم الله محمدی ملامت خوانده شد


مقامات افغان و جامعه جهانی می گویند، در حادثه چهار راهی عبدالحق در کابل سربازان انگلیس و افغان بعد از آن زخمی شدند که وزیر داخله افغانستان بسم الله محمدی ساعت سه شب به محل حادثه آمده و به عساکر گفت، بی غیرت ها عجله کنید و به تعقیب آن حمله شروع شد.

به نوشته گاردین در حالی که افراد مسلح از بالای این عمارت بر سفارت امریکا فیر می کردند، بسم الله خان به این عمارت داخل شده و یک تیم نو عملیاتی را موظف ساخت.

گاردین از قول منابع موثق نوشته است که بسم الله خان محمدی به تیم امنیتی دشنام داده و آنها را بزدل و بی غیرت خطاب نمود و تهدید کرد که اگر در عملیات عجله نکنند، از وظیفه برکنار خواهند شد.

روزنامه از قول یک مقام ناتو هم نوشته که گفته است، در اینجا برای برخورد با افرد مسلح یک نظم عملیاتی شروع شده بود که با آمدن بسم الله خان این نظم برهم خورد و تمام تلاش های قوای افغان به هدر رفت.

5 تن از سربازان قوای کوماندوی افغان زمانی زخمی شدند که وزیر داخله به آنها امر داخل شدن به عمارت را داد. در جریان این عملیات 5 تن از افسران نظامی انگلستان که به قوای افغان تعلیم می دهند نیز در نتیجه انفجار بمب دستی زخمی شدند.

روزنامه گاردین می نویسد، قومان عمومی قوای امریکا و ناتو در افغانستان جنرال جان الن هم از دخالت بسم الله محمدی در این عملیات خشمگین می باشد و به فکر وی اگر وزیر داخله افغانستان دخالت نمی کرد، مقاومت افراد مسلح اینقدر طولانی نمی شد و آنها مجال حملات بیشتر را نمی داشتند.

یک تعداد از وکلای ولسی جرگه افغانستان بخاطر طولانی شدن عملیات خواهان استعفای وزیر داخله شدند. اما وزارت داخله افغانستان طی اعلامیه این ادعای مقامات نظامی و دپلومان غربی را رد کرده است. در اعلامیه آمده است که وزیر داخله از این عمارت شش صد متر دور استاده بود و به قوماندانی عملیات احترام گذاشته است.

یک دپلومات غربی به روزنامه گفته است، بسم الله خان که در جهاد مردم افغانستان علیه شوری سابق در دهه 1980 یکی از قوماندانان جهادی بود، می خواست این حادثه هرچه زودتر خاتمه پیدا کند و از شر آن رهایی حاصل شود.
XS
SM
MD
LG