لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۵

کراکر: سال 2014 تاریخ خروج نیروهای بین المللی از افغانستان نمی باشد


راین کراکر سفیر امریکا در افغانستان
راین کراکر سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان شک دارد که نیروهای امریکایی بتوانند در سال 2014 میلادی از افغانستان خارج شوند، زیرا در باره مسایل اساسی بشمول این که چه تعداد از نیروهای امریکایی در افغانستان باقی بمانند و شرایط حضور آنها چه باید باشد هنوز موافقه صورت نگرفته است.

سفیر امریکا در کابل گفت: هر چند او راجع به ضرب الاجل تعیین شده سال 2014 میلادی خوش بین است، ولی مذاکره در مورد موافقتنامه مشترک ستراتیژیک میان ایالات متحده امریکا و افغانستان هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و در این مدت زمان انتخابات ریاست جمهوری هم باید صورت بگیرد.

بنوشته روزنامه اندی پندنت چاپ انگلستان، آقای کراکر درین اظهاراتش می خواهد یک پیش بینی محتاطانه دیپلوماتیک انجام بدهد، اما هدف آنی او شاید این باشد که به مخالفین کرزی بشمول طالبان این پیام را بفرستد که گویا نیروهای امریکایی قبل از وقت از افغانستان خارج نمی شوند.

سفیر امریکا در افغانستان می گوید، موافقتنامه امنیتی تحت مذاکره، یک چهارچوب را برای مشارکت ستراتیژیک در ساحات مختلف از اقتصاد گرفته تا معارف و همچنان امور امنیتی بعد از سال 2014 تعیین می کند. او گفت: افغان ها در تمام این مدت باید رهبری امور امنیتی را بعهده بگیرند.

بعد از انفاذ موافقتنامه، باقی ماندن نیروهای امریکایی بعد از سال 2014 میلادی در افغانستان، مربوط به تقاضای افغان ها می باشد.

راین کراکر سفیر امریکا در افغانستان گفت: او فکر می کند که حضور نیروهای امریکایی بعد از سال 2014 کاملاً محتمل است و در آن صورت یک سیستم عمده تحویل دهی سلاح بوجود خواهد آمد.

سفیر امریکا در افغانستان گفت:

« سال 2014 تاریخ تعیین شده ای نیست که نیروهای امریکایی و جامعه بین المللی افغانستان را ترک می نماید، ما نمی خواهیم اشتباهات سال های 1990 را که ما رفتیم و روس ها هم رفتند تکرار کنیم که بلاخره منتج به حمله یازده سپتامبر گردید.»

از زمانیکه بارک اوباما زمام امور قصر سفید را بعهده گرفت، روابط اداره او با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان خوب نبوده و اوباما هم هیچگاه بی حوصلگی خود را با کرزی پنهان نکرده است.

ریچارد هولبروک سابق نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان نیز کفایت و امانت داری کرزی را زیر سوال قرار داد. اما با آمدن راین کراکر سفیر جدید امریکا به افغانستان، لهجه اداره اوباما هم تغییر کرد.

سفیر امریکا کرزی را ملیت گرای راستین توصیف کرد و گفت: او منافع کشورش را بالاتر از منافع قومی و فرقه ای می داند، شخص شجاع است و در طول ده سال گذشته و در زمان بحران، دشوار ترین کار را انجام داده است.

بنوشته روزنامه اندی پندنت، درین زمانیکه ایالات متحده امریکا بکاهش دادن نیروهای خود از افغانستان ادامه می دهد، اظهارات آقای کراکر نشان می دهد که واشنگتن می خواهد دشواری ها و پیچیدگی های سیاسی و امنیتی را کوچک بشمارد و عقیده دارد کرزی بحد کافی قوی است تا بعد از خروج نیروهای خارجی باقی بماند.

لویه جرگه فعلی که رهبران قومی از سرتاسر افغانستان در آن شرکت کرده، می تواند بحیث ثبوت صلاحیت و قدرت او باشد.
XS
SM
MD
LG