لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۴۶

ویلیم پیتی: ثبات و امنیت در افغانستان به نفع بریتانیا نیز می باشد


ویلیم پیتی سفیر بریتانیا در افغانستان
ویلیم پیتی سفیر بریتانیا در کابل به روز شنبه در مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی گفت: حکومت بریتانیا و حکومت افغانستان موافقتنامه همکاری های ستراتیژیک دراز مدت را در یک موقع مناسب امضا خواهند کرد.

سفیر بریتانیا گفت: موافقتنامه همکاری ستراتیژیک نشان می دهد که علاقه مندی بریتانیا با افغانستان کوتا مدت نمی باشد.

قرار است تا ختم سال 2014 میلادی نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند و مسوولیت تامین امنیت به طور کامل به نیروهای افغان سپرده شود.

آقای پیتی می گوید: بریتانیا بعد از سال 2014 میلادی به ادامه کمک ها به افغانستان متعهد می باشد.

سفیر بریتانیا افزود:

« ما با نیروهای امنیتی افغان کمک می نمایم تا آنها توان مقاومت را با کیفیت خوب در برابر هر تهدید که افغانستان با آن روبرو شود داشته باشند. ما همچنان می خواهیم از طریق سرمایه گذاری روابط خود را با افغانستان محکم تر بسازیم. ما کمک های مالی خود را به افغانستان ادامه می دهیم.»

سفیر بریتانیا گفت: کمک های ما به پروژه های انکشافی افغانستان به سطح بلند تر ادامه خواهد داشت.

سفیر بریتانیا گفت: تامین امنیت و ثبات در افغانستان به نفع بریتانیا نیز می باشد و این کشور از کمکی که با افغانستان می نماید کدام مقصد دیگر ندارد.

او همچنان گفت: بعد از سال 2014 میلادی، یک تعداد از افسران ما برای تربیه نیروهای امنیتی افغانستان باقی می مانند، اما این افسران در جنگ ها سهم نخواهند داشت.
در سند ستراتیژیک میان ایالات متحده امریکا و افغانستان یک موضوع عمده چگونگی موجودیت پایگاه های نظامی امریکا در افغانستان است.

گفته می شود که بریتانیا و افغانستان نیز یک موافقتنامه همکاری ستراتیژیک را امضا می نمایند.

سوال اینست که آیا در سند همکاری ستراتیژیک بریتانیا با افغانستان هم چنین تقاضا وجود دارد یا خیر؟

سفیر بریتانیا در کابل در جواب این سوال رادیو آزادی گفت:

« ما در افغانستان پایگاه های نظامی نمی خواهیم، البته واضح است که یک تعداد از نیروهای ما برای تربیه نیروهای امنیتی افغان باقی می مانند. ما برای آنها به یک جای یا یک محل ضرورت داریم، اما این محل حیثیت پایگاه را ندارد.»

سفیر بریتانیا گفت: حکومت ایالات متحده امریکا و بریتانیا نمی خواهند که برای حفظ قدرت شان در منطقه از افغانستان استفاده کنند، بلکه هدف از موافقتنامه های ستراتیژیک حمایت از افغانستان می باشد.
XS
SM
MD
LG