لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۲۶

«واشنگتن در مورد وضع کنونی پاکستان نگرانی عمیق دارد»


وزیر خارجه ایالات متحده امریکا خانم هیلاری کلنتن تصدیق می کند که نگرانی ها در مورد بی ثباتی در پاکستان بیشتر شده است.

خانم کلنتن اظهار داشت امریکا خواهان یک حکومت قدرتند ملکی در پاکستان می باشد. اما به گفته او این وظیفه خود پاکستان است تا این مشکلات را با راه های قانونی و شفاف حل نماید:
«ما بدون شک پیام نگرانی خود را در مورد چیزی که ما در پاکستان مشاهده می کنیم به آنها رسانده ایم. موقف ما اینست که با جدیت از یک حکومت ملکی انتخابی در این کشور حمایت می کنیم. ما این موقف خود را حفظ می کنیم و انتظار داریم که پاکستان هر یک از این بحران های داخلی را عادلانه و با شفافیت که متکی به قوانین و قانون اساسی پاکستان باشد، حل نماید.»

خانم کلنتن گفت، این پیام را روز چهارشنبه در وقت پذیرفتن سفیر نو پاکستان به ایالات متحده به او ارايه نمود.

ريیس جمهور پاکستان روز چهارشنبه وزیر دولت در امور دفاعی کشورش را از وظیفه برکنار نمود که این عمل نشان دهنده تشنج بیشتر بین حکومت ملکی و اردوی پاکستان می باشد.

اختلافات بین اردو و حکومت ملکی پاکستان در اوايل سال گذشته میلادی بعد از کشته شدن اسامه بن لادن در نزدیکی اسلام آباد بیشتر شد. اسامه بن لادن در یک خانه در چند صد متری یک قرارگاه مهم نظامی پاکستان چندین سال زنده گی کرد تا اینکه کوماندو های امریکايی در یک عملیات شبانه او را از بین بردند.

بعد از این حادثه خبرها در باره یک نامه سری که حکومت ملکی پاکستان به جنرالان امریکايی فرستاده است تا از کودتای نظامی در این کشور جلوگیری نمایند، روابط بین اردو و حکومت ملکی را باز هم بدتر ساخت و اکنون هم ستره محکمه پاکستان در مورد این نامه و عاملین آن تحقیقات را ادامه می دهد.

در تاریخ 65 ساله پاکستان تقریباً هریک حکومت انتخابی توسط کودتای نظامی از بین برده شده است. اما اکنون اردوی این کشور می گوید، در این ارگان کدام برنامه برای سرنگونی حکومت ملکی فعلی وجود ندارد.

ريیس جمهور پاکستان آصف علی زرداری بعد از برکناری وزیر دفاع این کشور روز چهارشنبه، دیروز غیر مترقبه به دوبی پرواز کرد، اما مقامات وزارت خارجه پاکستان می گویند که این سفر او یک روزه می باشد و او امروز دوباره به وطن بر می گردد.
XS
SM
MD
LG