لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۳۳

مسافرت اخیر آصف علی زرداری به دبی در هالهء از پرسش ها


مسافرت اخیر آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان به دبی در مورد بقای وی در مقام ریاست جمهوری، پرسش های تازهء را باعث شده است.

آصف علی زرداری به روز جمعه دوباره به اسلام آباد بر گشت و سخنگوی رییس جمهور پاکستان می گوید، آقای زرداری در مورد آینده سیاسیش نگرانی ندارد.

رییس جمهور پاکستان شدیداً زیر فشار نظامیان آن کشور قرار داشته، گفته می شود تلاش های در سطح ستره محکمهء آن کشور وجود دارد که می خواهند ادارهء وی را قبل از ختم موعد مقرر تا پایان سال 2013 از قدرت بر کنار سازند.

در وسط و میانهء این بحران و تنش ها به روز پنجشنبه آصف علی زرداری به خاطر اشتراک در یک محفل عروسی به طور شخصی دبی مسافرت کرد. وی در ماه گذشته نیز برای انجام معاینات صحی به دبی رفته بود که سفر موصوف باعث شایعات زیاد شد.

فرحت الله بابر سخنگوی رییس جمهور پاکستان می گوید:
«رییس جمهور کاملاً خاطر جمع بوده، هیچ گونه نگرانی ندارد.»

پارلمان پاکستان به خاطر ابراز حمایت از آصف علی زرداری در یک حرکت سمبولیک به روز جمعه طرحی را ارایه کرد که به روز دوشنبه بالای آن رای گیری خواهد شد.

در این طرح با ابراز اطمینان و اعتماد نسبت به زعامت سیاسی پاکستان، گفته شده همهء نهاد های حکومت باید در چوکات قانون اساسی آن کشور فعالیت کنند.

یوسف رضا گیلانی صدراعظم پاکستان و متحد آقای زرداری هنگام ارایهء طرح این مصوبه اظهار داشت:
«در پاکستان یا دموکراسی و یا هم دیکتاتوری حاکم خواهد بود.»

آژانس خبری اسوشیتد پرس می نویسد:
اردوی پاکستان که در تاریخ 65 سالهء آن کشور چهار کودتای نظامی را انجام داده است و تا هنوز هم معتقد می باشد که یگانه محافظ و حامی منافع آن کشور بوده، هرگز آصف علی زرداری را خوش نداشته است.

جنجال های ناشی از یک یاداشت سپرده شده به مقامات امریکایی که در آن مساعدت آن کشور به خاطر جلوگیری از کودتای نظامی در پاکستان مطالبه شده بود و کشته شدن اسامه بن لادن توسط نیروهای خاص امریکایی در شهر ایبت آباد پاکستان، اردو و حکومت ملکی آن کشور را به یک برخورد علنی نزدیک ساخته است.

تنش ها بین حکومت ملکی و نظامیان پاکستان در شرایطی ادامه دارد که طالبان پاکستانی از سال 2007 الی اکنون، صدها حملهء مسلحانه را در آن کشور انجام داده اند.

به روز جمعه نیز شورشیان مسلح بالای یک ماموریت پولیس در وزیرستان شمالی حمله برده، سه افسر را کشته، 9 تن دیگر را مجروح ساختند.
XS
SM
MD
LG