لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۲۵

رییس جمهور و لوی دریستیز پاکستان در مورد حالات جاری آنکشور بحث کردند


جنجال ها میان اردو و حکومت ملکی پاکستان در این اواخر به اوج اش رسیده است، آوازه های چون، احتمال کودتاه نظامی، استعفی رییس جمهور زرداری و دیگر آوازه ها، منتشر شده اند. صدراعظم پاکستان یوسف رضا گیلانی چند روز پیش معاون وزیر دفاع آن کشور جنرال متقاعد نعیم خالد لودی را از کارش برطرف کرد. در آستانه همین هرج و مرج سیاسی دیروز لوی درستیز پاکستان جنرال اشفاق کیانی با رییس جمهور زرداری ملاقات کرد و در مورد حالات جاری آن کشور بحث های داشت.

رسانه های خبری دولتی در پاکستان می گویند، جنرال اشفاق پرویز کیانی لوی درستیز آن کشور و رییس جمهور زردای با هم ملاقات نموده و بحث های مفصل را در مورد حالات جاری پاکستان انجام دادند.

جزییات این بحث ها افشا نشده است. جنجال ها بین اردو و حکومت ملکی پاکستان زمانی رو به افزایش نهاد که رییس جمهور زرداری چندی پیش در یک یاداشت فرستاده شده به واشنگتن، از احتمال یک کودتاه نظامی در کشورش خبر داده و خواهان کمک امریکا شد. در عین حال، اردوی پاکستان به دلیل کشته شدن اسامه بن لادن در ایبت آباد پاکستان، حقیر شده است.

پاکستان از زمان ایجاد اش به این طرف یعنی در شصت سال گذشته حد اقل سه بار شاهد کودتاه های نظامی بوده است، و اردوی آن کشور خود را مدافع منافع پاکستان می داند.

صدراعظم پاکستان یوسف رضا گیلانی به روز چهارشنبه اردو را مورد انتقاد قرار داد و اردو به نوبه خود فوراً از عواقب خطرناک چنین اقدامات هشدار داد. با هشدار اردو نگرانی ها به میان آمده است که اردو شاید یک بار دیگر بار و بستر حکومت را جمع کند.

تحلیلگران به این باور اند که جنرال کیانی مایل به کودتاه نیست و شاید به این مساله دل خوش کرده باشد که ستره محکمه پاکستان شاید حکومت ملکی آن کشور را برکنار کند.

ستره محکمه پاکستان قبلاً کودتاه نظامی در آن کشور را، مشروع خوانده است.

آژانس خبری اسوشیتدپرس می نویسد، قدرت اتومی پاکستان، مشکلات زیاد دارد. بر علاوه مسایل دیگر، آن کشور از نگاه اقتصادی ضعیف است، با حملات تندروان القاعده و طالب هم مواجه است و روابط اش با امریکا هم به دلیل حمله اخیر ناتو که در آن 24 سرباز پاکستان کشته شدند، چندان خوب نیست.

اسلام آباد به دلیل حملات سرحدی مجبور شده است روی همکاری های خود با امریکا غور کند، صدراعظم آن کشور دیروز گفت، بر اساس تمامیت ارضی پاکستان، مقررات جدید را در بخش همکاری ها وضع می کند.

گیلانی در جریان جلسه که در مورد بررسی از حملات سرحدی دایر شده بود گفت، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی پاکستان قابل معامله نیست و ما هر عملی را که بر این دو اصل لطمه وارد کند، رد می کنیم.

اسلام آباد هر دو راه اکمالاتی نیروهای ناتو مستقر در افغانستان را در خاک پاکستان مسدود نموده است و پارلمان آن کشور پیشنهاد کرده که واشنگتن باید اطمینان دهد که به تمامیت ارضی پاکستان احترام نموده و در آینده از سرحدات آن کشور تخطی نخواهد کرد.

از سوی دیگر صدراعظم پاکستان یوسف رضا گیلانی، مسوده را برای جلب اعتماد بالای حکومت تهیه نموده و قرار است وکلای پارلمان یا اسامبله عمومی پاکستان به روز دوشنبه روی آن رای دهی کنند.
XS
SM
MD
LG