لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۴۳

حکومت پاکستان بین دو سنگ آسیاب قرار گرفته است


حکومت پاکستان در بحران جدی به سر میبرد و گفته شده است بین دو سنگ آسیاب قرار گرفته است. اردوی نیرومند پاکستان از یک سو و قضای آن کشور از سوی دیگر، حکومت را مورد فشار شدید قرار داده اند.

بحران سیاسی جاری در پاکستان هنگامی عمیق تر شد که تنش های بین ستره محکمه آن کشور و حکومت ملکی پاکستان به میان آمد.

حکومت قبلاً مورد حمله شدید از سوی اردو هم قرار گرفته است که گفته شده این تنش بین اردو و حکومت پاکستان می تواند حکومت حمایت شده از سوی امریکا در پاکستان را سقوط دهد.

ستره محکمه پاکستان بازخواست های قانونی اش را از صدراعظم یوسف رضا گیلانی به دلیل آن آغاز کرد که گیلانی از فرمان ستره محکمه مبنی بر از سرگیری دوسیه فساد بر ضد رییس جمهور آصف علی زرداری، ابا ورزید.

به همین دلیل ستره محکمه دیروز صدراعظم گیلانی را به محکمه احضار کرد و قراراست وی به روز پنجشنبه در مقابل څارنوالان ظاهر گردد.

اگر ستره محکمه پاکستان صدراعظم گیلانی را مجرم به تخطی از فرمان محکمه بشناسد، وی می تواند به شش ماه زندان محکوم گردد و همچنان صلاحیت هایش سلب می شود.

قدرت اتومی پاکستان قبلاً با جنجال های جدی دست و گریبان است. پایه اقتصادی آن کشور ضعیف بوده و هم پاکستان با شورش های تندروان دست پنجه نرم می کند.

تنش های اخیر موجود در آن کشور می تواند همچنان، تلاش های ایالات متحده امریکا را برای ترغیب آن کشور به همکاری در جنگ افغانستان، مخصوصاً در اقدامات صلح در افغانستان، خدشه دار کند .

سایرل المیده مبصر امور سیاسی روزنامه دان گفته است، ستره محکمه و حکومت پاکستان در جنجال جدی قرار دارند و چنان به نظر می رسد که محکمه مساله را سست نمی گیرد و آرام نخواهد نشست.

از سوی دیگر محکمه هم دلایل دارد که اقدامات بر ضد حکومت را جدی تر ساخته و فشارها را بر آن افزایش داده است.

قاضی القضات پاکستان، افتخار چودری در گذشته با رییس جمهور زرداری جنجال های داشت و قاضی های محکمه می توانند حکومت را به دلیل تخطی از فرمان محکمه، تحت فشار آورند.

قابل ذکر است که صدراعظم گیلانی وعده داده است به روز پنجشنبه در محکمه حضور خواهد یافت ولی به اردو و قضای کشورش هشدار داده است، دموکراسی را حفاظت کنند.

حکومت پاکستان قبل از این جنجال با محکمه، به دلیل یک یاداشت فرستاده شده به واشنگتن که سال گذشته در آن خواهان جلوگیری از وقوع یک کودتاه نظامی شده بود، با اردو هم درگیر مشکلات شد.

جنجال اخیر با ستره محکمه، این گمان ها را افزایش داده است که حکومت در اثر قرار گرفتن بین دو سنگ آسیاب، یعنی در اثر فشار محکمه و اردو، سقوط خواهد کرد.

تعداد از تحلیلگران به این نظر اند که شاید اردوی آن کشور عقب این همه جنجال ها قرار داشته باشد و بخواهد از راه های قانونی حکومت را سقوط دهد.

به گفته لمیدیا تحلیلگر روزنامه داون، اگر اردو، محکمه و مخالفین سیاسی همه دست را یکی کنند و تصمیم بگیرند که حکومت هر چه زودتر منحل گردد، بقای حکومت پاکستان مشکل خواهد بود.
XS
SM
MD
LG