لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۳۶

پاکستان از سفر گروسمن به اسلام آباد ممانعت کرد


مارک گروسمن نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا برای افغانستان و پاکستان
شورای عالی صلح افغانستان می گوید، زمانی که گفتگو های مقدماتی بین طالبان و امریکا به یک نتیجه برسد، این شورا پروسهء تفاهم را با طالبان آغاز می کند.

در این اوخر در گفتگو ها بین طالبان و ایالات متحدهء امریکا مسالهء گشایش یک دفترسیاسی طالبان در قطر مطرح شد بود. طالبان نیز اعلام کردند که می خواهند دفتر نماینده گی شان را در قطر بگشایند.

این در حالیست که پاکستان از مسافرت مارک گروسمن نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا برای افغانستان و پاکستان به آن کشور ممانعت کرده است.

گرچه حکومت افغانستان در گفتگو های مقدماتی با طالبان اشتراک ندارد، اما گفته است برای اینکه آدرس طالبان مشخص ساخته شود، با گشایش دفتر آن ها در قطر موافقست.

قاضی محمد امین وقاد یک مسوول شورای عالی صلح افغانستان می گوید، زمانی که مذاکرات مقدماتی امریکا با طالبان به یک نتیجه برسد، شورا عالی صلح افغانستان حاضر است، داخل پروسهء تفاهم با طالبان شود.

قاضی محمد امین وقاد با اظهار اینکه نقش پاکستان در پروسه صلح در افغانستان مهم می باشد به رادیو آزادی گفت:
«واقعیت امر این است که تمام کشورهای همسایهء افغانستان، در راس آن پاکستان بخشی از روند صلح هستند. در حالیکه قیادت طالبان در پاکستان است اگر از سوی این کشور با آن ها همکاری و زمینه سازی صورت نگیرد، طالبان به طور مستقل نمی توانند از پاکستان بیرون شوند و یا هم تصمیمی بگیرند. بنا برین همکاری پاکستان در این گفتگوها این امر مهم می باشد.»

به خاطر سرعت بخشیدن پروسهء صلح در افغانستان مارک گروسمن نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا برای افغانستان و پاکستان در هفته جاری مسافرتش را به افغانستان و برخی کشور های دیگر که برای پروسه صلح در افغانستان مهم پنداشته می شوند، آغاز کرده است.

اما پاکستان گفته است، مارک گروسمن به اسلام آباد سفر نکند.

یک مقام ارشد پاکستانی می گوید، ممانعت از مسافرت مارک گروسمن نمایندهء خاص ایالات متحدهء امریکا برای افغانستان و پاکستان به اسلام آباد نماینگر تنش های در حال افزایش بین دو کشور می باشد.
وی که از افشای نامش خودداری کرده به آژانس خبری رویترز گفته است: «مارک گروسمن از پاکستان خواسته بود که به این کشور مسافرت کند، ولی ما به او گفتیم در شرایط حاضر سفر وی به پاکستان امکان ندارد.»
وی از ارایهءجزییات بیشتر در این رابطه خودداری کرده است.

داکتر همایون خان معین سابق وزرات خارجهء پاکستان در صحبت با رادیوآزادی گفته است، از مسافرت مارک گروسمن به پاکستان به خاطر تنش های ناشی از حملهء هوایی ناتو که در اثر آن 24 سرباز پاکستانی کشته شدند، جلوگیری شده و یک کمیتهء پارلمانی آن کشور وظیفه گرفته است که همکاری اسلام و واشینگتن را در امر مبارزه با تروریزم بررسی کند.

داکترهمایون خان معین سابق وزرات خارجهء پاکستان می گوید:
«پاکستان تصمیم گرفته بود که این موضوع را به کمیته پارلمانی می سپارد. این کمیته تمام تواقق های را که با امریکا در راستای مبارزه با تروریزم صورت گرفته مورد غور مجدد قرار می دهد و سفارش می کند که در آینده معاهده های را که با امریکا امضاء می کنیم از چه شکل برخودار باشد. این کمیته حال کار خود را تمام کرده و پیشنهادهای آن به پارلمان می رود تا درباره آن تصمیم بگیرد. بنا علت این "جلوگیری از سفر گراسمن به پاکستان" تقاضای وقت بیشتر است، نه رد کردن سفر او به پاکستان.»

مقامات وزارت خارجهء امریکا در واشینگتن نیز تایید کرده اند که پاکستان خواسته است مارگ گروسمن به خاطر صحبت با مقامات پاکستانی و بررسی امکانات تامین صلح در افغانستان به اسلام آباد سفر نکند.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجهء امریکا می گوید، برایشان گفته شده که حکومت پاکستان احساس می کند که سفر گروسمن به اسلام آباد تا زمانی به تاخیر بیافتد که نتیجهء کمیتهء پارلمانی پاکستان معلوم شود

در هفتهء جاری مارک گروسمن به افغانستان و برخی کشور های دیگر که از امریکا حمایت می کند مسافرت کرده، با متحدین امریکا در مورد پروسهء صلح در افغانستان و گفتگو با طالبان مشورت می کند.

در این مسافرت که بیش از یک هفته دوام خواهد کرد، مارک گروسمن بر علاوهء افغانستان به کشور های قطر، ترکیه، عربستان سعودی و امارات متحدهء عربی نیز سفر می کند.
XS
SM
MD
LG