لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ قوس ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۲

اردوی پاکستان تلاش دارد تا حکومت ملکی این کشور را سرنگون کند


با غلبه قوه قضاییه و اردو بالای رهبران انتخابی در پاکستان، معلوم می شود که این کشور بار دیگر به سوی آشفتگی و هرج ومرج پیش می رود. اما این بحران همچنان تاکید می دارد که پاکستان چگونه در سال های اخیر تغییر کرده است.

این مطلب را آژانس خبری اسوشیتد پرس گزارش داده است.

اردو بعد از این با یک اقدام ساده و از طریق کودتای نظامی، نمی تواند قدرت را در پاکستان غضب کند، همچنانیکه در شش دهه گذشته سه بار به چنین کار دست زد.

موئید یوسف در موسسه صلح مستقر در واشنگتن می گوید، اگر سال های 1990 می بود، کودتای نظامی باید یک سال قبل در پاکستان صورت می گرفت. از جانبی این هم روشن نیست که قوه قضاییه پاکستان که اکنون بحیث محور سوم قدرت تبدیل شده برای برکناری حکومتی که در پارلمان از اکثریت محکم برخوردار است و یک سال دیگر هم برای انتخابات باقی مانده است چه مقدار اشتها دارد. به گفته بعضی ها، قوه قضاییه در نظر دارد تا آصف علی زرداری رییس جمهور را از طریق قانون اساسی برکنار نماید.

احزاب مخالف نیز خوشحال هستند که بیبینند حکومت ضعیف شده است. اما بزرگ ترین حزب سیاسی نواز شریف صدر اعظم سابق علاقه ندارد و شاید هم نمی خواهد که با مداخله اردو بر سر قدرت بیاید. بناءً حالت کنونی در پاکستان باقی خواهد ماند.

به گفته موئید یوسف، با وصف آنکه همه موسسات در قضیه دخیل هستند، ولی هر نمایش یا طرح را که شما ترسیم کنید، اینجا آشفتگی ها وجود خواهد داشت که به نفع هیچ کس نخواهد بود.

خلاصه که تنش ها در پاکستان نسبت به هر وقت دیگر در حال افزایش است و بحران به سوی مسیر خطرناک غیر قابل پیش بینی، پیش می رود. چنانچه نخبه گان و مقامات حکومتی هر دو در پاکستان به صورت یکسان کنار رفتن زرداری رییس جمهور و یا یوسف رضا گیلانی صدراعظم و یا هم سقوط حکومتی را که آنها از مدت چهار سال به این طرف رهبری می نمایند، پیش بینی می کنند.

ضربه دیگر روز پنجشنبه وارد خواهد آمد و این زمانی است که یوسف رضا گیلانی به ستره محکمه حاضر می شود تا توضیح بدهد که چرا به لوی څارنوال هدایت نداده است تا دوسیه فساد اداری گذشته آصف علی زرداری مورد تعقیب و پیگیری قرار بگیرد.

آصف علی زرداری و خانمش بی نظیر بوتو در سال 2003 میلادی از سوی یک محکمه سویسی به دزدی ملیون ها دالر مجرم شناخته شدند. اما مقامات سویسی در سال 2008 میلادی بنابر درخواست حکومت پاکستان از این قضیه منصرف شد و دوسیه مربوط را حفظ کردند.

اما ستره محکمه پاکستان از گیلانی خواسته است تا از مقامات سویسی بخواهد تا دوسیه فساد زرداری را دوباره سردست بگیرند.

حکومت پاکستان مقاومت نموده و می گوید، زرداری از تعقیب قانونی معاف می باشد.

حال اگر ستره محکمه پاکستان گیلانی را به اهانت و تحقیر از حکم محکمه مجرم بشناسد، در آن صورت وی یا از وظیفه برکنار می شود و یا برای مدت شش ماه به زندان خواهد رفت.

به نوشته آژانس، مهم ترین انتخاب گیلانی حالا احتمالاً این خواهد بود که یک بیانیه آشتی جویانه ایراد نماید تا موضوع را حد اقل فروکش کرده باشد.

مبارزه حزب مردم پاکستان با اردوی این کشور تاریخ طولانی دارد. صدر اعظم سابق ذوالفقار علی بوتو پدر بینظیر بوتو در سال 1979 توسط دیکتاتور نظامی بدار آویخته شد.

خود زرداری هم در دسامبر سال 2007 میلادی بعد از قتل خانمش بینظیر بوتو، در اثر دلسوزی و همدردی رای بدست آورد و بحیث رییس جمهور انتخاب گردید.
XS
SM
MD
LG