لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۳۶

گیلانی علناً از طالبان خواست به پروسه صلح افغانستان بپیوندند


یوسف رضا گیلانی صدارعظم پاکستان
یوسف رضا گیلانی صدارعظم پاکستان علناً از طالبان و دیگر گروه های جنگجوی در افغانستان خواسته تا به پروسهء صلح با حکومت افغانستان بپیوندند.

گیلانی امروز گفت که رهبری طالبان و گروه های جنگجوی مانند حزب اسلامی باید در یک پروسهء میان افغان ها برای مصالحهء ملی و صلح اشتراک کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گیلانی در یک اعلامیه گفته است بسیار امیدوار است که طالبان و دیگر گروه های جنگجوی به این درخواست او پاسخ مثبت بدهند.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان این هفته طالبان را به انجام گفتگوهای مستقیم صلح دعوت کرد و از پاکستان خواست تا به ممکن ساختن مذاکرات صلح کمک کند.

اما طالبان علناً مفکورهء گفتگوها با حکومت به رهبری رییس جمهور کرزی را رد کرده اند و گفته اند که صرفاً با امریکاییان مذاکره خواهند کرد.

به نظر می رسد که این حمایت اسلام آباد از تلاش های صلح افغانستان، یک روز بعد از ملاقات میان وزرای خارجهء امریکا و پاکستان در لندن صورت می گیرد.

به گزارش رویترز، مقامات افغان و امریکایی از دیر زمانی به این سو پاکستان را متهم کرده گفته اند که این کشور از گروه های جنگجوی در افغانستان حمایت می کند تا از نفوذ هند کشور رقیبش جلوگیری کند. اما اسلام آباد این ادعا ها را همواره رد کرده است.

براساس گزارش، حکومت افغانستان می خواهد تا با رهبری طالبان که به شورای موسوم به شورای کویته در بلوچستان پاکستان بستگی دارد، تماس حاصل کند.

حکومت کابل به این باور است که این رهبران طالبان در هر گونه مذاکرات صلح که هدف از آن پایان جنگ یازده ساله در افغانستان است، از تصمیم گیرنده گان اصلی استند.

اما پاکستان همواره این را رد کرده که گویا به شورشیان طالبان در خاک خود پناه گان داده و همچنان گفته است که رهبری طالبان در کویته موجود نیست.
XS
SM
MD
LG