لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۹

اغلو: افغانستان را در ایام دشوار تنها نخواهیم گذاشت


احمد داود اغلو وزیر خارجهء ترکیه
ترکیه روی ادامه کمک ها به افغانستان تاکید نموده گفته است، هیچگاه افغان ها را تنها نخواهد گذاشت.

وزیر خارجه ترکیه دیروز (دوشنبه) در مراسم یادبود از دوازده سربازی شرکت کرده بود که در اثر سقوط یک هلیکوپتر در افغانستان جان دادند.

داود اوغلو گفت، از سال 1973 به این طرف در حوادث تروریستی 42 دیپلومات ترک کشته شده اند که آخرین آن در سال 2004 بود.

وی ابراز امیدواری کرد که چنین حوادث دیگر اتفاق نیفتند.

وزیر خارجه ترکیه در اشاره به کشته شدن 12 سرباز ترکی در افغانستان گفت، کشور هایی که در مقابل مشکلات کشورهای دیگر بی پروا اند، و کشور هایی که به خارج از سرحدات شان توجه ندارند، امنیت داخلی خود را تامین کرده نمی توانند.

داود اغلو ضمن تاکید روی روابط نزدیک افغانستان و ترکیه گفت، حضور نیروهای ترکی در افغانستان فقط و فقط ریشه اشرا در روابط درازمدت و برادرانه دو کشور دارد.

وزیر خارجه ترکیه افزود:
« ما هیچگاه از افغانستان رو نگشتانده ایم و در ایام دشوار آن کشور را تنها نخواهیم گذاشت، هر باریکه به افغانستان می روم، از قطعات نظامی مستقر خود در افغانستان هم دیدن می کنم که مشغول تعلیم و تربیه نیروهای افغان اند، ما این را می دانیم که افغان ها را نباید تنها گذاشت، آنها با حضور نیروهای ما در افغانستان، خوش و راضی اند.»

هفته گذشته در ولسوالی بگرامی کابل در اثر سقوط یک هلیکوپتر نیروهای ترک دوازده عسکر ترکی کشته شدند که اجساد آنها به روز یکشنبه به ترکیه رسید.
دو حزب مخالف سیاسی در ترکیه بعد از این حادثه خواهان خروج فوری نیروهای ترکی از افغانستان شدند.

بعد از این رویداد رجب طییب اردوغان صدراعظم ترکیه، سفر پلان شده اش به آلمان را لغو کرد.

قرار است اجساد این دوازده سرباز ترکی امروز به خاک سپرده شوند و در مراسم جنازه قرار است رییس جمهور و صدراعظم ترکیه هم شرکت کنند.
XS
SM
MD
LG