لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۰

حامد کرزی یک بار دیگر از طالبان خواست تا از جنگ دست بکشند


حامد کرزی رییس جمهور افغانستان
حامد کرزی رییس جمهور افغانستان یک بار دیگر در پیامی تحریری به مناسبت سال نو خورشیدی 1391 از مخالفان مسلح حکومت خواسته است تا از جنگ دست بردارند.

رییس جمهور افغانستان برخلاف سال های گذشته با فرستادن پیامی تحریری به مناسبت فرارسیدن حلول سال نو خورشیدی ضمن تبریک گفتن این سال به مردم افغانستان از مخالفان مسلح دولت خواست تا از جنگ دست کشیده و با پروسهء صلح یکجا شوند.

در این پیام که توسط دین محمد مبارز راشدی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسم تجلیل از نو روز در باغ بابر کابل به خوانش گرفته شد، رییس جمهور افغانستان سال 1390 را یک سال پر از مشکلات خوانده است.

رییس جمهور افغانستان در این پیام گفته است، در سال گذشته شماری زیاد از شخصیت های مهم و به صدها تن از مردم بیگناه افغانستان به شمول زنان و کودکان کشته شدند.

اما رییس جمهور یک بار دیگر از مخالفان مسلح خواست تا به جنگ خاتمه بدهند:

« من بر آنعده از مخالفان مسلح که در برابر کشورشان می جنگند می خواهم که سلاح را از شانه های شان پایین گذاشته و از پروسهء صلح حمایت نمایند، از کشتن هموطنان و تخریب کشور خود دست کشیده و مانند سایر افغان ها برای آبادی افغانستان دست به هم بدهند.»

رییس جمهور کرزی در روزهای مانند نوروز و عید در کنار تبریک گفتن این روزها به مردم از مخالفان مسلح می خواهد تا به پروسهء صلح یکجا شوند.

اما طالبان و سایرمخالفان مسلح به این خواسته های رییس جمهور همواره جواب منفی داده اند.

در این حال شماری از افغانان که از جنگ خسته به نظر می رسند، آرزو دارند تا در صلح در افغانستان تامین شود.

دو تن از این افغانان در صحبت با رادیو آزادی نظریات شان را چنین بیان داشتند:

« ما از خداوند می خواهیم که صلح در وطن ما تامین شود.»

« مخالفین دولت باید پای میز مذاکره بنشینند تا در کشور ما صلح پایدار بر قرار شود و کودکان ما دیگر طعم تلخ جنگ را نچشند»

حامد کرزی در حالی از مخالفان مسلح می خواهد تا از جنگ دست کشیده و به پروسه صلح یکجا شوند که طالبان اخیراً با پخش اعلامیه یی گفته اند که روند گفتگو های صلح با امریکا را در قطر متوقف ساخته اند.

هر چند گفته می شود که پخش این اعلامیه آرزوهای مردم افغانستان را که برای تامین صلح و ثبات در این کشور داشتند تا جای متضرر ساخته است، اما مسوولان حکومت افغانستان تاکید می کنند که آنان برای تامین صلح و ثبات در این کشور به تلاش های شان ادامه می دهند.
XS
SM
MD
LG