لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۲۷

دهها زن افغان از یک دوره آموزشی از هند برگشتند


دهها تن از زنان افغان پس از اشتراک در یک دوره آموزشی کوتاه مدت در هند دوباره به افغانستان برگشتند.

این زنان افغان که تعداد شان به 50 تن می رسد برای مدت یک ماه در بخش های خیاطی، صنایع دستی، پروسس مواد غذایی، کمپیوتر و لسان انگلیسی آموزشی های را در هند فرا گرفته اند.

آنان پس از اشتراک در این برنامه آموزشی دوباره به افغانستان برگشته اند.

این زنان به روز چهارشنبه در نشستی که از سوی وزارت زنان افغانستان در کابل راه اندازی شده بود از حکومت این کشور خواستند تا فرصت های کاری را برای آنان در بخش های که آموزش دیده اند مساعد بسازد.

شماری از این زنان افغان در صحبت با رادیو آزادی در زمینه چنین گفتند:
«از وزارت امور زنان می خواهیم که زمینه کار را برای ما مساعد ساخته تا آنچه را آموخته ایم در عمل پیاده کنیم.»
«می خواهیم زمینه مساعد شود تا این مسایل را به دیگر زنان بی آموزانیم.»
«ما آنچه را آموزش دیده ایم متیوانیم به دیگران یاد بدهیم اما ما این امکانات را نداریم.»
«دولت باید مه را در عرصه کاریابی کمک کند.»
«ما به کمک ضرورت داریم باید برای ما مرکز و یا فابریکه ایجاد شود، ماشین آلات در اختیار ما قرار داده شود در غیر آن به تنهایی قادر به انجام هیچ کاری نخواهیم بود.»


بسیاری از این زنان که از سوی وزارت امور زنان و به همکاری موسسه هندی به نام سیوا به هند فرستاده شده بودند دختران جوان و زنان اند که اکثراً سواد کافی نداشته و وضعیت اقتصادی آنان ضعیف است.

موسسه سیوا از سال 2008 میلادی بدینسو برنامه آموزش های حرفوی را برای زنان افغان راه اندازی می کند و تا حال حدود سه هزار زن از از این آموزش ها مستفید شده اند.

خانم پرتی ما، نماینده موسسه سیوا در افغانستان که در این نشست نیز حضور داشت به ادامه همکاری های این موسسه تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد که بتوانند در آینده همکاری های شان را در سایر ولایات افغانستان نیز گسترش دهند.

از سوی دیگر داکتر حسن بانو غضنفر وزیر امور زنان افغانستان گفت که از اندوخته های زنان افغان که تازه از هند برگشته اند در زمینه ارتقاع سایر زنان در این کشور استفاده خواهد شد.

خانم غضنفر افزود که وزارت زنان تلاش می کند تا برای فعالیت این زنان زمینه اخذ قرضه های کوچک را فراهم نماید:
«این زنان می توانند در پارک های مربوط ما کار کنند و همچنان می توانند کارهای شخصی را آغاز کنند، کوشش می کنیم که قرضه های کوچک را برای شان تهیه نماییم. کسانی که می توانند خود شان شخصاً فعالیت داشته باشند، می توانند کار های شان را شروع کنند.»

در حالی از تلاش ها برای ارتفاع ظرفیت زنان افغان حرف زده می شود که انتقاداتی موجود است که در 10 سال گذشته توجه لازم در راستای بالا بردن مهارت های زنان در افغانستان و افزایش مشارکت آنان در ادارات دولتی این کشور صورت نگرفته است.

بیشتر از وزارت زنان به عنوان نهادی که برای زنان در افغانستان کار می کند انتقاد صورت می گیرد که در زمینه بهبود وضعیت زنان ضعیف عمل کرده است.

اما مقام های این وزارت می گویند که وزارت زنان یک نهاد پالیسی ساز است و اجرای برنامه های وابسته به زنان ارتباط به سایر ادارات می گیرند.

به اساس گزارش ها، در 10 سال گذشته کارهای زیادی جهت رشد ظرفیت زنان افغان از سوی نهاد های ملی و بین المللی صورت گرفته است.

اما به باور برخی از منتقدان پیشرفت ها در بخش امور زنان در افغانستان به طور نمایشی بوده و محو خشونت علیه زنان فقط به گونه شعار باقی مانده و زنان افغان در شهر ها و ولایات هنوز هم تحت خشونت های شدید قراردارند.
XS
SM
MD
LG