لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۳ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۴۷

حملات طیارات بی پیلوت امریکایی بر پاکستان کاهش یافته است


مقامات امریکایی می گویند کاهش در حملات طیارات بی پیلوت امریکایی در پاکستان که اعضای ارشد شبکهء القاعده را مورد هدف قرار می دهد، نشان دهندهء موفقیت این نوع حملات می باشد.

یک مقام امریکایی بروز جمعه گفته است، حملات طیارات بی پیلوت فعالان شبکهء القاعده را مجبور ساخته است تا مخفی شوند.

به خاطر کاهش رنجش از حملهء هوایی ناتو که در اثر آن 24 نظامی پاکستانی در امتداد سرحدات با افغانستان درمنطقهء مهمند ایجنسی کشته شدند؛ در اخیر سال گذشتهء میلادی ایالات متحدهء امریکا، حملات طیارات بی پیلوت آن کشور را بر مواضع شورشیان برای حدود دو ماه به حالت تعلیق قرار داد.

مقامات می گویند، حملات طیارات بی پیلوت امریکایی بر مناطق سرحدی در وزیرستان شمالی در ماه جنوری سال جاری دوباره آغاز شد، اما تعداد این حملات نسبت به سال گذشته کمتر است.

در اجلاس مشترک هردو مجلس پارلمان پاکستان بروز پنجشنبه، خطوط اساسی روابط آن کشور با ایالات متحدهء امریکا تصویب شد و در آن توقف کامل حملات طیارات بی پیلوت امریکایی بر قلمرو آن کشور تقاضا شده است.

برخی مقامات امریکایی کاهش حملات طیارات بی پیلوت را موجودیت حساسیت ها در برابر این حملات در پاکستان می دانند، در حالیکه یک تعداد دیگر کاهش حملات طیارات بی پیلوت را فقدان اهدافی می دانند که دلیل اجرای این حملات می باشد.

آژانس خبری رویترز با نقل قول از یک مقام امریکایی که از افشای نامش خودداری کرده است، می نویسد:
«موثریت حملات طیارات بی پیلوت خیلی مهمتر از تعداد آن ها می باشد. در سال جاری یک پلان گذار مهم شبکهء القاعده و یک متحد نظامی پاکستانی وی توسط طیارات بی پیلوت از میدان جنگ حذف شدند.»

از ماه سپتامبر الی اکتوبر در جریان حملات طیارات بی پیلوت، فرزند یک ملای تندرو مصری که در امریکا حبس ابد را می گذراند با دو پلان گذار مهم شبکهء القاعده کشته شده اند. با کشته شدن تعدادی از افراد مهم القاعده، طبیعی است که آن ها عمیق تر مخفی شده، یافتن آن ها وقت بیشتر را می گیرد.

بروس ریدل(Bruce Riedel) کارمند سابق ادارهء استخبارتی امریکا یا(CIA) که اینک به حیث کارشناس مسایل بین المللی بروکنگزانستیتوشن (Brookings Institution) در واشینگتن ایفای وظیفه می کند، با اظهار اینکه مقامات امریکایی به طور کامل از نگرانی های پاکستان اطلاع دارند، می گوید:
«این واضح است که ادارهء امریکا می داند، جنگ طیارات بی پیلوت در پاکستان منفور می باشد و لازم است که با احتیاط بیشتر از آن استفاده شود.»

به گفتهء بروس ریدل(Bruce Riedel) حالا که پارلمان پاکستان خواستار توقف حملات طیارات بی پیلوت شده است، حملهء بعدی مفهوم نمایش قدرت را خواهد داشت.

ناتو تلاش دارد تا راه اکمالاتی نیرو های مستقر در افغانستان که از طریق پاکستان می گذرد را دوباره باز شود. اکمالات نیرو های ناتو در افغانستان اینک از طریق راه گرانقیمت شمال آن کشور صورت می گیرد.

تا هنوز واکنش حکومت پاکستان در مورد طرزالعمل پارلمان آن کشور معلوم نیست. یوسف رضا گیلانی صدراعظم پاکستان در بیانیهء روز پنجشبه اش به پارلمان آن کشور در مورد بازگشایی راه اکمالاتی نیرو های ناتو در افغانستان چیزی نگفته است.
XS
SM
MD
LG