لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۱۵

پاکستان همواره در برابر افغانستان برخورد سلیقه یی داشته است


خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان
در نتیجهء مشکلاتی که تاجران افغان با آن در پاکستان مواجه اند، به گفتهء مقامات اتاق تجارت و صنایع افغانستان، سالانه حدود 700 میلیون دالر به تاجران افغان صدمهء اقتصادی وارد می شود.

اتاق تجارت و صنایع افغانستان با انتقاد شدید از پاکستان می گوید، که این کشور به بهانه های مختلف تلاش می نماید تا برای تاجران افغان موانع و مشکلات ایجاد کند.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان به روز پنجشنبه در صبحت با رادیو آزادی گفت، پاکستان همواره در برابر افغانستان برخورد سلیقه یی داشته و هیچ وقت به تعهدات اش در قبال افغانستان عمل نکرده است.

«در ارتباط ترانزیت با پاکستان یک سلسله مشکلات تخنیکی وجود دارد اما ما باید جلسه اپتیکا را دایر نماییم که در آن مشکلات تخنیکی حل شود پول تضمینی که ما می دهیم دوباره داده نمی شود، همین طور مال های ما در راه مفقود می شود که تا کنون تقریباً 13 الی 17 کانتینر مفقود شده سرنوشت آنها معلوم نشده، صادرات ما تا کنون توسط ترانسپورت افغان ها به واگه و کراچی نمی رود ما از جلسه اپتیکا تقاضا می نمایم، مگر حکومت پاکستان تا کنون از دایر نمودن این جلسه خود داری می نماید ما در هر سال 500 الی 700 میلیون دالر جزیه بخاطر راه ترانیزیت به کشور های همسایه می دهیم که این پول از ما اضافه گرفته می شود.»

با وجود اینکه از امضای تفاهم نامه تجارت و ترانزیت میان افغانستان و پاکستان چندین ماه می گذرد، اما به گفته شماری از تاجران افغان بنابر دلایل نامعلوم پاکستان از عملی کردن این تفاهم نامه خودداری می نماید.

به گفته آقای الکوزی، بعد از عقد تفاهم نامه قرار بود که تمام اموال تاجران افغان توسط ترانسپورت افغانی به بندر واگه و کراچی انتقال داده شود اما متاسفانه تا کنون این مشکل حل نگردیده و تمام اموال تجارتی از طریق ترانسپورت های پاکستان حمل و نقل می شود و این یک مشکل جدی است.

در همین حال مقامات وزارت تجارت و صنایع افغانستان می گویند، آنها به نگرانی های تاجران افغان توجه جدی دارند و اقدامات را رویدست گرفته اند تا مشکلات ترانزیتی آنها با کشورهای همسایه بخصوص با پاکستان حل گردد.

وحید الله غازی خیل سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت، آنها تلاش می نمایند تا هر چی زودتر جلسه اپتیکا میان حکومت افغانستان و پاکستان دایر شود تا مشکلات تاجران افغان حل گردد.

«حکومت افغانستان و وزارت تجارت و صنایع افغانستان یک کمیته جور کرده بنام اپتیکا، وزارت تجارت و صنایع افغانستان از پاکستان خواهش کرده که این جلسه دایر شود تا تاجران افغانی مشکلات شان را بگویند، تاجران پاکستانی اگر مشکل دارند بگویند ولی متاسفانه تا کنون این جلسه دایر نشده، حکومت افغانستان خواهان اینست که جلسه اپتیکا هر چی زودتر دایر شود وزارت تجارت و صنایع افغانستان علاقمند است و اصرار می نماید تا جلسه اپتیکا دایر شود تا مشکلات حل شود.»

سال گذشته زمانی که صدراعظم پاکستان به کابل آمد به مقام های افغان تعهد سپرد که مشکلات ترانزیتی افغان ها را در پاکستان حل کنند، اما به گفته تاجران افغان تا اکنون مشکلات آنها در پاکستان حل نشده اند.
XS
SM
MD
LG