لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۱ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۰۷

فعالیت های 10 سالهء کمیته ملی المپیک افغانستان


مقامهای کمیته ملی المپیک افغانستان در حالی از تطبیق پروژه های مختلف ورزشی در چند سال اخیر خبر میدهند که تعدادی از فدراسیون های این کمیته از نبود جمنازیوم ها برای آماده گی ورزشکاران تیم ملی جهت اشتراک در مسابقات خارج از کشور شکایت میکنند.

داکتر یونس پوپلزی رئیس فدراسیون والیبال افغانستان گفت:
«نداشتن یک جمنازیوم مستقل برای تیمهای ملی ما تا بتوانند برای مسابقات، خود را آماده بسازند، که متاسفانه در کمیته ملی المپیک یک جمنازیوم و 44 فدراسیون است. »

در عین حال تعدادی از ورزشکاران تیم های ملی از عدم توجه المپیک در قسمت پرداخت مصارف آنان در مسابقات خارج از کشور شکایت میکنند و میگویند، آنان برای اشتراک در مسابقات خارجی از پول شخصی خود مصرف میکنند.

محمد کریم سلطانی معاون فدراسیون پانکریشن:
«در این سفری که رفتیم مسابقات جهانی در کشور یونان بود، کمک مالی که در این سفر با ما شد، تنها تکت ما بود، دیگر کدام پول خاص به ما داده نشد و یا این که به ما جیب خرچ داده شود، هفت نفر که رفته بودیم هریک از جیب شخصی خو مصرف کردند و خودم شخصاً 11صد دالر مصرف کردم. »

کریم سلطانی همچنان میگوید که از سوی کمیته المپیک برای آنان معاش و امتیازات مناسب تعین نشده است.
« با وجود که من خودم معاون فدراسیون ملی پانکریش هستم، همچنان ترینر جوانان و نوجوانان هستم، و عضو تیم ملی پانکریشن هستم، اما باز هم کدام معاش از سوی المپیک و یا فدراسیون برای من تعین نشده است. »

اما مجیب الله رحمانی سخنگوی کمیته ملی المپیک میگوید که در قسمت مصارف، عصریه و وسایل ورزشی ورزشکاران المپیک توجه خاص دارند، و اداره ورزش افغانستان دست آوردهای که در این اواخر داشته است، در تاریخ 70 ساله ورزش مثال ندارد.

« زمانیکه که ورزشکاران به مسابقات خارجی از کشور میروند، برای آنان سفریه یا جیب خرچ داده میشود، وقتی به مسابقات داخلی میآیند تمام مصارف و وسایل آنان از طرف ما داده میشود، یک مهمانخانه مجهز هم آماده ساختیم، قبلاً ورزشکاران به گونه غیر صحی در مکانهای مختلف زیست میکردند، اما این مهمانخانه یک جای با عزت به ورزشکاران است که شب و روز خود را میگذرانند و یک غذای مکلف هم برای آنان داده میشود.»

در عین حال یکتعدادی از بازیکنان از ایجاد مکانهای ورزشی خرسند به نظر میرسند و خواهان توجه بیشتر حکومت در بخش ورزش هستند.

چندی قبل محمد ظاهر اغبر رئیس اجرائیوی کمیته ملی المپیک افغانستان به خبرنگاران گفته بود، از بودجه که حکومت در اختیار این نهاد قرار داده است راضی میباشد، اما این بودجه بنابر عدم مدیریت درست به شکل که باید به مصرف برسد، به مصرف نرسیده است.

هرچند مشکلات و شکایات زیادی از اداره المپیک وجود دارند، اما جوانان افغان طی چند سال اخیر در بخش های مختلف ورزش دست آورده های خوبی داشتند.حتی شماری از ورزشکاران افغان در مسابقات بین المللی اشتراک نموده اند و به نام افغانستان مدال ثبت کردند.
XS
SM
MD
LG