لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۱۲

چی اقدام های صورت گیرند تا مانع اعدام افغانها در ایران شود؟


سلام شنونده های عزیز، به بحث این هفتهء رادیو آزادی من سید فتح محمد بها شما را خوش آمدید می گویم. افزایش اعدام مهاجران افغان در این او اخر در ایران، نگرانی و انتقاد های جدی را در داخل و بیرون از افغانستان به شمول برخی از نهاد های حقوق بشر، در پی داشته است.

تا حالا رقم دقیق زندانیان افغان در ایران و این که چه تعداد آنان به اعدام محکوم شده اند روشن نیست اما به اساس گزارش ها در دو هفتهء گذشته تنها 10 تن از افغان های که در ایران اعدام گردیده بودند، به ولسوالی کلفگان ولایت تخار انتقال و به خاک سپرده شدند.

همچنان باشنده های ولسوالی کلفگان به رادیو آزادی گفته اند که در شش ماه گذشته حدود هشتاد تن از باشنده های این ولسوالی در آن کشور اعدام شده اند. در جلسهء روز دوشنبهء شورای وزیران افغانستان به وزارت خارجه و مشاور شورای امنیت ملی این کشور وظیفه سپرد شد تا این موضوع را از مجرا های دیپلوماتیک دنبال نمایند.

در حالی که از چندین سال به این طرف چنین تلاش ها از سوی دولت افغانستان ادامه دارند، چرا هنوز هم این روند متوقف نشده و چی اقدام های دیگر باید صورت گیرند تا مانع اعدام افغانها در ایران شود؟

روی این مسایل با مهمانان گرامی ما هر یک داکتر زلمی زابلی رییس کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگهء افغانستان، فاروق بشر استاد پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل و عبدالقدیم هوشنگ آگاه مسایل سیاسی بحث می کنیم. با وجود تلاش های مکرر موفق نشدیم تا یکی از نماینده های حکومت افغانستان را نیز در این بحث با خود داشته باشیم.


please wait

No media source currently available

0:00 0:27:32 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG