لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۴۱

گلالی از ولایت نورستان چگونه به موسیقی علاقمند شد؟


شماری از شاگردان دختر در انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان آرزو دارند تا روزی بتوانند در ولایت های نا امن این کشور کنسرت اجرا کنند. گلالی از باشنده های اصلی ولایت نورستان که از دوسال به این طرف مشغول فرا گیری نواختن ستار می باشد، یکی از این دختران است.

برای تهیهء گزارش در مورد زنده گی و فعالیت های وی به انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان رفتم. گلالی می گوید، رو آوردن به دنیا موسیقی تغییرات زیادی را در زنده گی اش به میان آورده و حتی زمینهء رفتن به امریکا را برایش مساعد ساخته است.

گلالی که چهارده سال عمر دارد می گوید، نا امنی ها در زادگاه اش ولایت نورستان سبب شد تا هشت سال پیش از این ولایت به شهر کابل بیاید. اما چگونه این دختر نوجوان افغان از ولایت دور افتادهء نورستان به موسیقی علاقمند شد و به انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان رو آورد.

گلالی می گوید:
« مدت دو سال می شود که ستار می نوازم از زمان طفلی به رسامی و موسیقی علاقه داشتم، اما بیشتر به موسیقی علاقمند بودم. من نمی فهمیدم که در اینجا یعنی در افغانستان مکتب موسیقی هم وجود دارد. پس از آن که فهمیدم به این انستیتیوت آمده امتحان دادم و کامیاب شدم. تا حالا چهار راگ را آموخته ام. »

گلالی زمانی که سه سال عمر داشت، جنگ های داخلی در ولایت نورستان پدر و مادرش را از وی گرفت و بعد از آن کاکایش از او و سه خواهرش مواظبت می کرد. اما بعد از آمدن به شهر کابل کاکایش گلالی را به یکی از پرورشگاه های این شهر فرستاد.

گلالی می گوید که حالا در کنار آموختن ستار مصروف درس های مکتب نیز است:
« در نورستان زمینه تعلیم برای دختران فراهم نیست ما همان خاطر ما به کابل آمدیم. بخاطری که وضعیت فامیل ما خوب نیست ما را در پرورشگاه فرستادند. چون پدر و مادر نیستند من با کاکایم زنده گی می کنم. »

گلالی که اندام باریک دارد شاید برداشتن ستار از زمین با دستان کوچک اش هم برایش سنگینی کند اما وی می گوید، برای آموختن این آلهء موسیقی ارادهء قوی دارد. یکی از آرزو های این شاگرد انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان این است تا روزی در ولایت های نا امن و زادگاه اش نورستان برای مردم کنسرت اجرا کند.

گلالی با حدود 60 تن ازهم صنفی هایش در انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان ماه گذشته برای اجرای کنسرت به ایالات متحدهء امریکا سفر کرد و به گفتهء خودش مردم در آنجا از آنان با گرمی زیاد استقبال نمودند.

گلالی می گوید زمانی که به موسیقی رو آورد با مخالفت برخی از دوستان و کاکایش روبرو شد اما بعداً توانست آنان را قناعت داده و به کارش ادامه بدهد.
« در نورستان بسیار افراد محدود می دانند که من به موسیقی رو آورده ام، بعضی ها خبر شده بودند، برای من بسیار مشکل ایجاد کردند. آنها نمی گذارند تا دختران موسیقی کار کنند، نخست کاکایم هم مخالف بود با این کار من اما بعداً من برایش قناعت دادم. »

افغانستان یک کشور اسلامی و سنتی است و بسیاری از خانواده ها علاقه ندارند تا دختران شان موسیقی بی آموزد. گلالی این شاگرد انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان از خانواده های افغان می خواهد که بگذارند تا فرزندان شان در هر رشتهء که علاقمند هستند، کار کنند.

نواختن ستار را برای گلالی محمد احسان عرفان یکی از استادان انستیتوت ملی موسیقی افغانستان و ستار نواز معروف این کشور آموزش میدهد. از وی در مورد استعداد گلالی برای آموختن ستار پرسیدم:
« در مجموع کار گلالی خوب است و موفق می باشد، تا هنوز شامل مراحل مشکلتر نشده و در مراحل ابتدایی است. برایش آموزش اش تا مرحلهء لسانس در همین جا زمینه مساعد است. »

سمیع الله رفیق زاده یکی از هم صنفی های گلالی که مصروف آموزش نواختن طلبه است می گوید، گلالی یک دختر بسیار آرام و مودب است. به گفتهء وی گلالی با همه صمیمی است و رویهء خوب دارد.
« از دو سال به این طرف با گلالی جان آشنایی دارم، در کنسرت ها و فیستیوال های موسیقی باهم یکجا می نوازیم. بسیار دختر خوب است به همه احترام دارد و صمیمی می باشد. »

به اساس معلومات داکتر ناصر سرمست رییس انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان، هم اکنون در این انستیتیوت نزدیک به 150 شاگرد که بیش از 40 تن آنان را دختران تشکیل می دهند، در بخش های مختلف موسیقی مصروف آموزش هستند.

آقای سرمست می گوید که قرار است در سال جدید تعلیمی 60 تن از شاگردان دیگر نیز در این انستیتیوت جذب گردند. انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان در سال 2010 میلادی در چوکات وزارت معارف به فعالیت آغاز کرد. در حال حاضر در کنار گلالی ده ها شاگرد دیگر هم از ولایت های مختلف این کشور نیز سرگرم فراگیری آموزش های موسیقی هستند.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG