لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۵۳

معلمین مسلکی به ولسوالی های ولایت بلخ نمی روند، چرا؟


در حالی که همه ساله صد ها جوان از موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی تربیه معلم اسناد فراغت به دست می آورند اما آنها حاضر به انجام وظیفه در ولسوالی های ولایت بلخ نیستند.

این جوانان که معلمین مسلکی اند به نسبت نبود امنیت در ولسوالی ها نمی خواهند ایفای وظیفه نمایند. این کار باعث کمبود و نبود معلمین مسلکی در ولسوالی ها شده است.

« ما به ولسوالی ها نمی توانیم برویم یکی مشکل امنیتی است و دیگر فامیل ها اجازه نمی دهند، مثلاً اگر خودم هم به این امتحان کامیاب هم شوم فامیل برایم اجازه نمی دهد تا به ولسوالی ها برای کار بروم یکی مشکل دور بودن راه خواهد بود و دیگر مشکل امنیت است. »

این معلمین مسلکی جوان در حالی نمی خواهند که در ولسوالی های ولایت بلخ ایفای وظیفه نمایند که همین اکنون در اکثریت از ولسوال ها نبود معلمین مسلکی یکی از چالش های عمده معارف است.

به گفته مسوولان معارف بلخ با وجود اینکه در سال جاری آنها 450 تن از معلمین مسلکی را در ولسوالی ها جذب نموده اند، اما اکنون هم به بیش از دو هزار تن از معلمین مسلکی نیاز دارند.

غفار دشتی مدیر عمومی نظارت ریاست معارف ولایت بلخ می گوید، باید وزارت معارف تشکیلات آنها را وسیع ساخته و نیروهای امنیتی هم تلاش برای تامین امنیت را بیشتر نمایند.

« ما در ولسوالی ها معلمین مسلکی نداریم و کمبود داریم و فعلاً که ما 450 تن از معلمین مسکلی را جذب می نمایم هم مشکل ما حل نمی شود ما از وزارت معارف تقاضا داریم که برای ما تشکیل بیشتر بدهد و ما در ولسوالی های چمتال، شورتپه و حتی البرز به تعداد 2700 تن معلمین مسلکی کمبود داریم. »

معلمین مسلکی در حال به ولسوالی ها ایفای وظیفه نمی نمایند که چند روز قبل سه تن از جوانانی که به ولسوالی دولت آباد این ولایت برای انجام وظیفه رفته بودند کشته شدند و تا اکنون کسی به اتهام قضیه گرفتار نشده است.

در ولایت بلخ 6 صد هزار شاگرد توسط 14 هزار معلم در 536 مکتب تحت تعلیم و تربیه می باشد که گفته می شود در حدود 25 درصد از این معلمین مسلکی نیستند.


عبدالطیف سهاک
XS
SM
MD
LG