لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۱۴

سیما سمر رییس جمهور کرزی را مورد انتقاد قرار داد


سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از رییس جمهور کرزی انتقاد کرده که چرا در ارتباط به فهرست افراد کشته شده در زمان رژیم کمونیست ها، عکس العمل نشان نداده است.

این کمیسیون از حامد کرزی خواسته تا در ارتباط به پنج هزار افغانی که در سال های 1357 و 1358 به قتل رسیده اند، اقدام نماید.

داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به روز شنبه در نشستی در کابل به خبرنگاران گفت که حد اقل رییس جمهور کرزی به خانواده های که اعضای فامیل شان را در این سال ها از دست داده اند، تسلیت بگوید.

هفته گذشته څارنوالی هالند فهرست پنج هزار افغانی را به نشر رساند که توسط کمونست ها در افغانستان به قتل رسیده اند.
در این فهرست نام افرادی شامل اند که توسط شبکه استخباراتی رژیم کونیزم بنام «اکسا» کشته شده اند.

لوی څارنوالی هالند گفته است که این فهرست افراد را به خاطر نشر کرده است تا خانواده های این افراد دیگر منتظر اقارب شان نباشند.

یک روز پس از نشر این گزارش، کمیسیون حقوق بشر افغانستان از این اقدام هالند استقبال کرد و خواهان به محاکمه کشانیدن افرادی شده که در این کار دست داشتند.

به باور این کمیسیون، نشر این فهرست برای پروسهء عدالت انتقالی نیز کمک خواهد کرد.

اما منابع در حکومت افغانستان می گویند که نشر این گزارش جنبه سیاسی دارد و حکومت نمی خواهد در این ارتباط تبصره نماید.

منبع در صحبت با رادیو آزادی همچنان گفت که این فهرست افراد کشته شده قبلاً با کمیسیون مستقل حقوق بشر شریک ساخته شده است.

در این حال برخی از نمایندگان مردم در ولسی جرگه افغانستان خواهان محاکمه افرادی شده اند که در قتل این پنج هزار تن دست داشتند.

در چند سال گذشته از حکومت افغانستان همواره انتقاد شده که با مجرمین جنگی برخورد جدی نکرده و به همین دلیل پروسه عدالت انتقالی در کشور تطبیق نشده است.

برخی از آگاهان افغان به این باور اند که یک تعداد افرادی که در جنایات جنگی در کشور دست دارند هم اکنون در مقام های بلند حکومت کار می کنند و به همین دلیل این پروسه عملی نشده است.

اما این ادعا همواره از سوی دولت مردان افغان رد شده و گفته اند تا زمانی که بر علیه کسی اسناد و شواهد موجود نباشد آنان نمی تواند در زمینه اقدام نمایند.
XS
SM
MD
LG