لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۳۹

وزارت معادن کار ایجاد 3 فابریکه تولید سمنت را به داوطلبی گذاشت


وحید الله شهرانی وزیر معادن و پطرولیم افغانستان
وزارت معادن و پطرولیم افغانستان می گوید پس از بررسی اسناد شرکت های داوطلب برای ساخت فابریکات جدید تولید سمنت، کمپنی های برنده تا پنج ماه دیگر اعلام می شوند.

وحید الله شهرانی وزیر معادن و پطرولیم به روز یکشنبه در نشست با تعداد از سرمایه گذاران گفت که این وزارت به همکاری تیم بازسازی و ثبات اقتصادی وزارت دفاع امریکا و دو موسسه همکار محلات مواد خام، ایجاد این فابریکات را تثبیت کرده اند.

آقای شهرانی از تمام سرمایه گذاران علاقه مند دعوت کرد تا اسناد شان را جهت ساخت این فابریکات به این وزارت تسلیم نمایند:

« خوشبختانه من امروز از جامعه تجار و سرمایه گذاران افغان، منطقه و بین المللی دعوت می کنم که پروپوزل های خود شان را بخاطر ایجاد فابریکات جدید سمنت اول به شکل اظهار علاقه مندی و بعداً به شکل پروپوزل جامع تقدیم کنند.»

وزیرمعادن و پطرولیم گفت، کار ساخت فابریکات سمنت را در اختیار شرکت های قرار خواهد داد که توانایی پیش برد آن را داشته باشند.

به گفته او، این فابریکه های تولید سمنت در هرات، شهر پلخمری بغلان و جبل السراج پروان اعمار می شوند.

وحید الله شهرانی همچنان اطمینان داد که حکومت برای پیش برد کار این فابریکات تمام امکانات و سهولت ها را به شمول بسته های معلوماتی در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

حکومت افغانستان شش سال قبل مسوولیت تولید سمنت جبل السراج را به یک شرکت خصوصی واگذار کرد، اما این شرکت تاکنون به تولید آغاز نکرده است.

اما وزارت معادن و پطرولیم می گوید شرکت های خصوصی برنده که قرارداد تولید سمنت را در چند ماه آینده بدست می آورند مکلف اند تا روزانه سه هزار تن سمنت تولید نمایند.

در نشست روز یکشنبه که نمایندگان هشتاد شرکت خصوصی داخلی و خارجی و پنج سفارت حضور داشتند، برای سرمایه گذاری در این بخش علاقمندی نشان دادند.

اما تام واتس نماینده یکی از کمپنی های خارجی در این نشست از حکومت افغانستان خواست تا در تامین امنیت مناطق که فابریکه ها اعمار می شوند، تلاش نماید:

« من به نمایده گی از گروپ آسیایی که مقر آن در دوبی است و در بخش مشوره و منجمنت کار می کند به اینجا آمده ام، و این گروپ نماینده گی از چندین شرکت محلی را می کند، ما امیدوار هستیم در همکاری با شرکت های بین المللی در افغانستان کار نمایم، یقینن که سمنت یک نیاز مبرم در تمام کشور ها است و برای سرمایه گذاری در این بخش نیاز است تا در افغانستان یک محیط کاری امن ایجاد گردد، و برای این کار باید اقدام صورت گیرد.»

به اساس معلومات وزارت معادن، در حال حاضر افغانستان سالانه بین شش تا هفت میلیون تن سمنت نیاز دارد که بخش اعظم آن از کشور های خارجی وارد افغانستان شده و سالانه یک میلیارد دالر به خارج از کشور می رود.

به گفته وزارت معادن، در حال حاضر تنها دو فابریکه سمنت غوری فعالیت دارد که هر کدام در یک شبانه روز بین هفت صد تا یک هزار تن سمنت تولید می کنند.

در این حال کار شناسان امور اقتصادی می گویند هرگاه فابریکات تولید سمنت در افغانستان ایجاد گردد از یک طرف سبب بلند رفتن رشد اقتصادی در کشور شده و از جانب دیگر، برای شماری از مردم زمینه کار مساعد خواهد شد.
XS
SM
MD
LG