لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۳

حزب انگیلامرکل در انتخابات آلمان برنده شد


انگیلامرکل صدراعظم آلمان
حزب محافظ کار کرسشن دموکرات آلمان برای نخستین بار در بیست و سه سال اخیر تاریخ آن حزب، بهترین نتایج را در انتخابات بدست آورد. بدین وسیله مردم آلمان از انگیلا مرکل به خاطر رهبری وی در گذار از بحران اقتصادیی که سایر کشور های اتحادیه اروپا را تکان داد، قدردانی کردند.

نتایج مقدماتی کامل نشان می دهد که در انتخابات اخیر آلمان، حزب محافظ کار کرسشن دموکرات انگیلامرکل و متحدش کرسشن سوسیال دموکرات 41.5 درصد آرا را بدست آورده اند.

انگیلا مرکل روز یکشنبه 22 سپتامبر در گردهمایی پیروزی در برلین، اظهار داشت:
"من صرف می گویم، خوش باشید و خوشی برای ما توانایی آن را می دهد که سال های آینده را به شیوهء بهتر آن شکل دهیم. ما مسوولیت های خیلی زیاد داریم، اما یقیناً که از عهدهء آن بر می آییم. با بهترین تمنیات، سپاس از شما."
حزب دموکرات آزاد که در ایتلاف با خانم مرکل قرار داشت، بطور غیرمتظره یی نتوانست 5 درصد آرا را بدست بیاورد که برای داخل شدن به پارلمان آن کشور لازم است. به این ترتیب برای نخستین بار در نیم قرن گذشته از حزب دموکرات آزاد در پارلمان آلمان نماینده گی نخواهد شد.

نتایج انتخابات نشان می دهد که احتمال دارد، انگیلا مرکل برای تشکیل ایتلاف با حزب سوسیال دموکرات معتدل چپ مذاکره کند که با بدست آوردن 27.7 در صد آرا در مقام دوم قرار دارد.

حزب طرفداران محیط زیست متمایل به چپ "سبز" که 8.4 در صد آرا را برده است، یک کاندید بالقوهء احتمالی دیگر ایتلاف با انگیلا مرکل به شمار می رود. اما با در نظرداشت اختلاف عمیق در پالیسی های انگیلا مرکل و حزب سبز، احتمال تشکیل یک ایتلاف بین این دو حزب بعید به نظر می رسد.

قبل از آنکه یک ایتلاف جدید در آلمان تشکیل شود، انتظار می رود چند هفتهء آینده، مملو از گفتگو ها و مذاکرات دشوار باشد.

از جنگ دوم جهانی به اینسو بعد از کونارد ادناور(Konrad Adenauer) انگیلا مرکل دومین صدراعظم آلمان است که برای دور سوم برنده می شود.
انگیلا مرکل 59 سال دارد و در جریان بحران اقتصادی که اروپا و جهان را تکان داد، اقتصاد آلمان تحت رهبری وی قوی باقی مانده، نرخ بیکاری در آن کشور 7 درصد ثابت ماند. در حالیکه رهبران کشورهای مانند آیرلند، پورتگال، ایتالیا، فرانسه، یونان و اسپانیا به خاطر شیوهء عملکرد شان در قبال بحران اقتصادی و بیکاری کرسی های شان را از دست دادند.

هرمن وان رمپوی (Herman Van Rompuy) رییس اتحادیهءاروپا و روسای جمهور کشورهای فرانسه، ایتالیا، بریتانیا و بلجیم با ارسال پیام ها پیروزی انگیلا مرکل را تبریک گفته اند.
XS
SM
MD
LG