لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۴۳

صدیقی: تلاش ها برای بازپس گیری کران و منجان ادامه دارد


صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله
مسوولان وزارت داخله افغانستان می گویند که نفوذ مخالفین مسلح از ولسوالی نا امن برگمتال ولایت نورستان به ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان، سبب شد تا این ساحات از کنترول دولت خارج شود.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت به روز یک شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که تلاش ها برای تصرف دوبارهء این ولسوالی از کنترول مخالفین مسلح جریان دارد:

« در حال حاضر از چند استقامت نیروهای اضافی و قوت های که نیاز است تا بتوانند از پولیس ما حمایت کنند در حال اعزام اند، روی بر نامه های عملیاتی در ولسوالی های کران و منجان کار صورت می گیرد و ما امیدوار هستیم در ظرف چند ساعتی که پیشروی داریم این ولسوالی ها را از وجود مخالفین تصفیه نمایم. »

صدیقی افزود که مخالفین مسلح در نیمه های روزشنبه با نیروهای امنیتی درگیر شده وبا پرتاب راکت ولسوالی کران ومنجان را به تصرف شان درآوردند.

وی میگوید که در این ولسوالی تعداد نیروهای امنیتی افغان اندک بودند از این رو آنان با استفاده ازتاکتیک های نظامی بدون اینکه به سر و مال مردم آسیب برسد عقب نیشینی کردند.

در این حال برخی از نماینده های مردم بدخشان درولسی جرگه سقوط ولسوالی کران و منجان این ولایت را ناشی از بی توجهی نهاد های امنیتی به این ولایت میدانند.

اسدالله پیمان یکی از این نمایندگان در صحبت با رادیو آزادی گفت که از مشکلات امنیتی در این ولایت بار ها به مقام های امنیتی اطلاع داده اند اما در این ارتباط توجه نشده است.

وی تاکید کرد که اگر تدابیرامنیتی وسیع اتخاذ نگردد احتمال میرود که دامنه ناامنی به سایر ولسوالی های بدخشان گسترش یابد:

« این مشکل را ازدوسه سال به این طرف به مقامات محترم رساندیم که متاسفانه دروقت وزمانش به این مساله توجه صورت نگرفت، تشویش ونگرانی وجود دارد همین حالا درایم وکشم ازسوی طالبان عملاً تهدید میشود واین وضعیت درحال گسترش است. »

به اساس گزارش ها از یک سال این طرف وضعیت امنیتی بدخشان رو به وخامت گرایده و مخالفین مسلح تحرکات شان را برخی ولسوالی های این ولایت افزیش داده اند.

قبل از سقوط کران و منجان، ولسوالی وردج بدخشان همواره شاهد نا امنی و تحرکات مخالفین مسلح بوده است.

هرچند وزارت دفاع کشور اعلام کرده است که این ولسوالی از وجود مخالفین مسلح پاکسازی شده اما حدود ده روز قبل در یک کمین مخالفین مسلح نزدیک به بیست پولیس کشته و چندین تن دیگر شان زخمی شده اند.

آگاهان مسایل نظامی به این باور اند که مخالفین مسلح به حمایت گروهای القاعده و استخبارات خارجی در تلاش اند که از طریق بدخشان نا امنی ها را در سایر ولایات شمالی و از آن طریق به آسیایی میانه گسترش بدهند.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG