لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۴

اشرف غنی احمدزی از پست دولتی اش استعفا داد


اشرف غنی احمدزی
اشرف غنی احمد زی برای اشتراک در رقابت های انتخاباتی سال آینده از سمت اش استعفا کرد.

داکتر اشرف غنی احمدزی که از جمله کاندیدان مطرح احتمالی ریاست جمهوری محسوب می شود بخاطر اشتراک در این انتخابات از پست دولتی اش استعفا کرد.

مسوولان دفتر اشرف غنی احمدزی به رادیو آزادی گفتند که آقای احمدزی استعفایش را از پست ریاست کمیسیون پروسه انتقال به ریاست جمهوری پیشکش کرده است.

به اساس قانون انتخابات افغانستان افرادی که می خواهند خود را در انتخابات ریاست جمهوری، ولسی جرگه و شورای ولایتی کاندید کنند باید پیش از نامزدی از پست دولتی خود استعفا بدهند.

قرار است آقای احمدزی تا چند روز دیگر نامزدی اش را در انتخابات سال آینده به طور رسمی اعلام کند.

تا حالا روشن نیست که کی ها به عنوان معاونین آقای اشرف غنی احمدزی کار خواهند کرد.

زلمی رسول، داکتر عبدالله عبدالله، عبدالرب رسول سیاف، قیوم کرزی، علی احمد جلالی و یک تعداد از افراد دیگر نیز از جمله کاندیدان احتمالی ریاست جمهوری پنداشته می شوند.

با آن که هفت روز دیگر به پایان زمان ثبت نام کاندیدان باقی مانده است، اما تنها یک تن به نام بسم الله شیر خودش را رسماً برای پست ریاست جمهوری کاندید کرده است.

پروسه ثبت نام کاندیدان ریاست جمهوری در بیست و پنجم سنبله آغاز شد و در چهاردهم میزان سال روان خاتمه می یابد.

ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از کاندیدان احتمالی ریاست جمهوری خواسته است تا پیش از فرا رسیدن ختم معیاد این پروسه نام های شان را در این کمیسیون ثبت نمایند:

« ثبت نان کاندیدان تمدید نمی شود، در چهاردهم میزان پایان می باید.
از آن مرد ها و زن ها که برای ریاست جمهوری و شورای ولایتی دلچسپی دارند و بسته های معلوماتی را گرفته اند می خواهیم تا آن معلومات را که ما ضرورت داریم به کمیسیون تسلیم کنند تا اینکه ما وقت تحقیق و ارزیابی آنها را داشته باشیم.»


آقای امرخیل می گوید که تا حالا هفتاد و سه تن بسته های معلوماتی ریاست جمهوری را از نزد این کمیسیون دریافت کرده اند که در میان آنها سه زن نیز شامل می باشد.

وی همچنان افزود که در تمام کشور برای شورا های ولایتی حدود نه صد تن خود را کاندید کرده اند.

به اساس گزارش ها چند دستگی در میان جریان های سیاسی در کشور سبب شده تا آنان نتوانند کاندید مشخصی را برای انتخابات سال آینده ریاست جمهوری معرفی نمایند.

جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG