لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۹

فاریاب: از قاچاق 5 قلم آثار باستانی جلوگیری شد


پنج قلم آثار باستانی توسط منسوبین ریاست امنیت ملی از مربوطات ولسوالی قیصار کشف و ضبط گردید.

به گفته والی فاریاب، آثار یاد شده توسط قاچاقبران به خارج از ولایت در حال قاچاق بود که توسط پرسونل ریاست امنیت ملی در ولسوالی قیصار ضبط شد.

گفته شده است که این آثار شامل دو مجسمهء سر یک مرد و یک زن، یک پیمانهء سنگی، مجسمهء کوچک یک مرد در حال نیایش و دو مار سنگی می باشد.

گفته می شود که آثار مذکور مربوط به دوره های قبل از اسلام بوده است.

محمدالله «بتاش» والی فاریاب می گوید، این آثار زمانی به دست کارمندان ریاست امنیت ملی افتاد که یک قاچاقبر می خواست آنها را خارج از ولایت ببرد:

« امروزشاهد تسلیم دهی 5 قلم از آثار عتیقه و قدیمی هستیم که در نتیجهء سعی و تلاش پرسونل ریاست امنیت ملی که از نزد قاچاقبران به دست آمده و آنها را امروزرسماً به ریاست محترم اطلاعات و فرهنگ تسلیم می دهیم که جهت حفظ و نگهداری آنها در نمایندگی دافغانستان بانک مقیم میمنه سپرده می شود.»

از سوی هم احمد شاکر«ضربی»رییس اطلاعات و فرهنگ فاریاب در خصوص نوعیت و اشکال آثار یاد شده این گونه معلومات داد:
« 5 قلم آثار تاریخی که از ولسوالی قیصار بدست آمده، شامل سر مجسمهء یک زن و یک مرد، و یک مجسمهء کوچک یک مرد نشسته در حال نیایش، دو مار به هم چسبیده و یک پیمانه می باشد. قابل یاد آوریست که مجسمه ها همه سنگی بوده که از سوی ریاست امنیت ملی رسماً به ریاست اطلاعات و فرهنگ تحویل داده شد.»

نبود موزیم جهت حفظ و نگهداشت آثار تاریخی و باستانی در فاریاب یکی از مشکلات عمده است که والی فاریاب به آن اشاره می نماید:
« مشکل اساسی که ما در فاریاب داریم این است که ما در اینجا یک موزیم استندرد نداریم تا این آثار را به این موزیم نگهداری بکنیم. درین قسمت جا دارد که از وزارت محترم اطلاعات و فرهنگ تقاضا بکنیم که در قسمت اعمار تعمیر موزیم ملی ما را همکاری کند. ولایت فاریاب غنی از آثار باستانی و قدیمی است و انشالله ما بیشتر در تلاش این خواهیم بود تا آثاری که تا حال قاچاق شده به دست بیاوریم و در موزیم ملی نگهداری بکنیم.»

قبل از این نیز 22 قلم آثار عتیقه توسط نیرو های امنیتی کشف و ضبط شده و به ریاست اطلاعات و فرهنگ رسماً تحویل داده شده بود.

به گفته مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ، عدم موجودیت موزیم به گونه استندرد در فاریاب از جمله مشکلاتی این ریاست بوده که تا حال مقامات ذیربط جهت رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام نداده اند.

رحمت الله رها، فاریاب
XS
SM
MD
LG