لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۰۲

ولسی جرگه یک کمیسیون را توظیف کرد تا در مورد قتل والی لوگر تحقیق کند


هیات اداری ولسی جرگه کمیسیون های اختصاصی، امنیت داخلی، عدلی و قضایی و تفتیش مرکزی مجلس را موظف نمود تا در مورد چگونگی قتل ارسلا جمال والی سابق ولایت لوگر تحقیق نمایند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه در جلسه عمومی روز شنبه مجلس گفت، اعضای این کمیسیون جهت تحقیق به ولایت لوگر فرستاده می شوند.

ارسلا جمال والی پیشین ولایت لوگر در روز اول عید قربان به هنگام سخنرانی در مسجد جامع لوگر در شهر پل علم هنگام ادای نماز عید در اثر یک انفجار کشته شد.

مقامات امنیتی لوگر بعد از وقوع این حادثه گفتند که مواد انفجاری در داخل مایکروفونی جاسازی شده بود که آقای جمال به وسیلهء آن سخنرانی می کرد.

اما تحقیقات امنیت ملی نشان داده است که مواد انفجاری در میان نسخه های قران کریم جابجا گردیده بود.

به اساس معلومات ارگان های امنیتی در این حادثه 15 فرد ملکی هم زخمی گردیده اند.

در عین حال شماری از اعضای ولسی جرگه ارگان های امنیتی را به سهل انگاری متهم کرده و می گویند که ارسلا جمال قبلاً بخاطر تامین امنیت اش به شورای امنیت اطلاع داده بود اما آنها در زمینه توجه نکردند.

این وکیلان می گویند، افرادی که در این زمینه سهل انگاری کرده اند باید به نهاد های عدلی و قضایی معرفی شوند.

اما مسوولان امنیتی لوگر می گویند، آنها وظایف شان را با مسوولیت کامل انجام داده اند.

رییس خان صادق عبدالرحیم زی آمر امنیت لوگر به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که در این زمینه آنها آماده پاسخگویی به ارگان ها عدلی و قضایی هستند:

« پیش از این که والی صاحب و همه به نماز بیایند یک روز پیش همه جا چیک شده بود، اما با جود آن هم بدبختانه این حادثه به وقوع پیوست.
میز خطابه، مایک همه کنترول شده بود. باز هم ما دو نفر را در این ارتباط گرفتار نمودیم.
تحقیقات جریان دارد. ما حاضر هستیم به ارگان های عدلی برویم و جواب بدهیم.»


به گفتهء آقای عبدالرحیم زی، دو تن از خادمان مسجد را در ارتباط به این قضیه باز داشت کرده اند.

کشته شدن والی لوگر نخستین حادثه در نوع خود نبوده بلکه قبل از این نیز شماری از مقامات بلند رتبه دولتی در اثر حملات انتحاری و مسلحانه کشته شده اند.

شماری از کارشناسان کشته شدن این افراد را خطر بزرگ برای حکومت افغانستان دانسته و تاکید دارند که برای جلوگیری همچو رویداد ها در آینده باید تدابیر لازم روی دست گرفته شوند.
XS
SM
MD
LG