لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۴

صالحی: پروسهء برگشت حجاج به شکل منظم ادامه دارد


وزارت ارشاد حج و اوقاف می گوید که پروسهء برگشت حجاج از عربستان سعودی مطابق تقسیم اوقات به شکل منظم ادامه دارد.

مسوولان وزارت ارشاد حج و اوقاف می گویند که سلسله انتقال و برگشت حاجیان افغان پس از اجرای مراسم حج در عربستان سعودی در چهار زون کشور به گونه منظم آغاز شده است.

حبیب الرحمان صالحی رییس نشرات این وزارت به روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که اولین طیارهء عامل حجاج افغان از عربستان سعودی به کابل حوالی ساعت 12 شب شنبه در میدان هوایی کابل نشست کرد.

به گفته وی، مطابق تقسیم اوقاتِ از قبل تنظیم شده، روزانه ده ها تن از حاجیان به ولایت های کابل، کندهار، مزارشریف و هرات انتقال خواهند یافت:

« در اولین پرواز به تعداد 216 تن حاجی مطابق تقسیم اوقات و بر اساس نوبت انتقال یافتند، همچنان امسال به تناسب سال گذشته یک صد دالر در مصارف حج برای حاجیان تخفیف داده شد و ارایه خدمات ترانسپورت برای حجاج 15برابر گردید، امسال حداقل تلفات حاجیان به 9 تن می رسد و شمار معلمین به 480 تن افزایش داده شده بود.»

قرار معلومات وزارت ارشاد حج و اوقاف، امسال به تعداد بیست و چهار هزار تن از سراسر کشور جهت اجرای مراسم حج به عربستان سعودی اعزام شدند در حالیکه طی چند سال اخیر این رقم به 30 هزار تن می رسید.

کاهش 20 درصدی سهمیه حاجیان افغان به دلیل کار های توسعوی حرم شریف از سوی حکومت شاهی عربستان سعودی داده شده بود.

طی چند سال اخیر، زایرین به دلیل یک سلسله مشکلات در رفت و آمد، نبود امکانات و جای مناسب برای اقامت، کمبود ترانسپورت و امکانات صحی و استخدام معلمین بی تجربه و عدم آگاهی در اجرای مناسک حج، همواره مسوولان را به ناکارایی متهم کرده اند.

به همین دلیل در سال های گذشته چندین تن از مقام های بلند رتبه وزارت های ارشاد حج و اوقاف و ترانسپورت به اتهام سهل انگاری و فساد از وظایف برکنار و به نهاد های عدلی و قضایی معرفی شده اند.

اما امسال بر خلاف سال های گذشته حاجیانی که تازه از مراسم حج برگشته اند از اتخاذ تدابیر و امکانات و سهولت های حکومت، ابراز خرسندی می کنند.

ما با چند تن از آنان در هنگام برگشت شان در میدان هوایی کابل صحبت کردیم:

« حاجی سلیم هستم امسال جا های را که برای بود و باش ما در نظر گرفته بود، نزدیک حرم شریف بود ما هیچ تکلیف نداشتیم، ترانسپورت داشتیم خلاصه هیچ شکایت نداریم امسال بی سابقه بود.»
«امسال هیچ تکلیف نبود، نظم و دسیپلین بسیار بود، ما زیاد خوش هستیم، ترانسپورت و کلینیک مجهز داشتیم نان آب در مینا و عرفات موجود بود، خلاصه از هیچ چیزی کمبود نداشتیم. »


در سال های گذشته یک تعداد حجاج به هنگام برگشت شکایت کرده اند که در زمان معین آن از عربستان سعودی به کابل انتقال داده نشده اند.

برخی از این افراد ادعا کرده اند که مسوولان شرکت های هوایی بجای آنان مقام های بلند پایه حکومت و نمایندگان شورای ملی را زود تر به کابل انتقال داده اند.

اینکه وزارت ترانسپورت امسال برای حل این مشکل چه تدابیر را روی دست دارد، تاکنون معلوم نیست.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG