لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۹

امریکا به پاکستان یک میلیارد و 600 میلیون دالر کمک می کند


امریکا تصمیم گرفته است که یک میلیارد و ششصد میلیون دالر را به پاکستان کمک نظامی و اقتصادی کند.

این کمک امریکا به پاکستان بعد از آن به تاخیر افتاد که نیروهای خاص امریکایی در دوم ماه می سال 2011 اسامه بن لادن را در منطقه ایبت آباد پاکستان کشتند و بعد از آن روابط میان دوکشور متضرر گردید.

مقامات امریکایی و منایع نزدیک به کانگرس امریکا می گویند، حال روابط بین امریکا و پاکستان تاحدی خوب شده است که این کمک ها به آنکشور داده شود.

راه های اکمالاتی نیروهای ناتو در افغانستان که از پاکستان می گذرند باز اند و حملات جنجال برانگیز طیاره های بی پیلوت امریکایی هم بر خاک پاکستان کاهش یافته اند.

امریکا و پاکستان اخیراً اعلان کردند روابط دیپلوماتیک شانرا بعد از یک وقفه طولانی از سر می گیرند.

حال نواز شریف صدراعظم پاکستان به امریکا رفته است و قرار است به روز چهارشنبه با رییس جمهور اوباما ملاقات کند.

مقامات می گویند، کانگرس، رقمی پول های را که قرار است در آغاز سال آینده به پاکستان داده شود، افشا کرده است.

وزارت خارجه امریکا و اداره کمک های بین المللی آنکشور در ماه اگست به کانگرس معلومات دادند که انتظار می رود بخشی زیادی از پول های وعده داده شده به پاکستان، برای مبارزه برضد تروریزم تخصیص یابد.

اقدامات علیه تروریزم برای امریکا مهم است زیرا قرار است نیروهای خارجی مستقر در افغانستان سال آینده از آنکشور خارج شوند و امریکا تلاش دارد بعد از خود یک حکومت با ثبات را در افغانستان به جا بگذارد.

کمک های دیگر به پاکستان برای بخش های اعمار بندهای برق و تحکیم حاکمیت قانون در یک منطقه پرطلاطم، تخصیص میابد.

وزارت خارجه امریکا به کانگرس گفته است، به دلیل چالش ها بین امریکا و پاکستان و تغیر روابط بین دو کشور در سال های 2011 و 2012 کمک های قابل ملاحظه یی به پاکستان صورت نگرفته است.

وزارت خارجه امریکا همچنان گفته است، برای مبارزه برضد تروریزم و بلند بردن توانایی های پاکستان در مبارزه برضد تروریزم تقویت توانایی های تجهیزاتی آنکشور مهم است.

وزارت خارجه امریکا به تاریخ بیست و پنجم ماه جولای به کانگرس گفت، کمک های نظامی به پاکستان 295 میلیون دالر خواهد بود ولی امریکا 12 روز بعد از آن اعلان کرد مبلغ 386 میلیون دالر به پاکستان کمک می کند.

بعداً به تاریخ سیزدهم اگست گفته شد که مبلغ 7.5 میلیون دالر برای تقویت قوای هوایی و اردوی آنکشور جهت مبارزه برضد تندروان در مناطق نا آرام تخصیص خواهد یافت.

واشنگتن از اسلام آباد خواسته است برضد تندروان مبارزه را جدیتر سازد. پاکستان به نوبه خود از حملات طیاره های بی پیلوت امریکا شکایت دارد و آنرا تخطی از حاکمیت ملی خود میداند.
XS
SM
MD
LG