لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۲

ویسا: اختلافات در مورد توافقنامه امنیتی و دفاعی پابرجا است


روزنامه های چاپ امروز کابل در کنار مسایل دیگر بیشتر روی هشدار اخیر یک سناتور امریکایی در ارتباط به توافقنامه امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن مطالبی را به نشر رسانده اند.

ویسا
روزنامهء غیر دولتی ویسا در صفحه نخست خود به نقل از کارل لیون رییس کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا نوشته است که اگر این توافقنامه به زودی امضا نشود، کمک های امریکا با افغانستان متوقف خواهد شد.

روزنامه در همین خصوص مقالهء را تحت عنوان «اختلافات در مورد توافقنامه امنیتی و دفاعی پابرجا است» منتشر کرده که در بخشی آن آمده است، امریکا از عملی نمودن آن عده وعده های خود خود داری کرده که رییس جمهور کرزی و جان کری در جریان گفتگو های شان در زمینه به توافق رسیده بودند.

به نوشته روزنامه، اگر نمایندگان مردم در لویه جرگه در ارتباط به مصونیت قضایی نیرو های خارجی و بعضی از شرایط دیگر پا فشاری نمایند، کمک های امریکا متوقف خواهد شد.

در اخیر مقاله نویسنده پیشنهاد کرده که باید متن توافقنامه امنیتی و دفاع میان دو کشور طور تهیه گردد که منافع و مکلفیت های دو کشور به گونه واضح مشخص گردد.

سرنوشت
روزنامه غیر دولتی سرنوشت در سرمقاله خود نگاشته، حال برای دولت افغانستان ضرور است که با این گونه اظهارات امریکا جدی عمل نماید.

به باور نویسنده، امریکا قبل از این هم وعده های خود را عملی نکرده و ممکن در آینده هم نکند.
پس اگر بخواهیم با امریکا توافقنامه امنیتی و دفاعی را امضا نماییم باید تضمین جامعه جهانی گرفته شود تا در آینده آنان پاسخ گو باشند.

ملی باور
روزنامهء غیر دولتی ملی باور در مطلب خود می نویسد، هر چند بسیاری از افراد توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا را ضرورت زمان و وسیله نجات از همسایه می پندارند، اما حقیقت این است که با توجه به فشار های امریکا، امضای این سند به ضرر کشور می باشد.

حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG