لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۲

سرمایه گذاری در افغانستان نسبت به سال گذشته 6 درجه رشد کرده است


وفی الله افتخار رییس ادارهء حمایت از سرمایه گذاری افغانستان
آیسا یا ادارهء حمایت از سرمایه گذاری افغانستان می گوید، گزارش اخیر بانک جهانی تاثیر مثبت روی افزایش سرمایه گذاری در این کشور دارد.

در یک گزارش تازهء بانک جهانی آمده است که روند سرمایه گذاری در افغانستان در مقایسه با سال گذشته شش درجه رشد داشته است.

در گزارش سال گذشتهء بانک جهانی، افغانستان از میان 189 کشور جهان جایگاه 170 را در زمینهء فراهم آوری تسهیلات برای سرمایه گذاری داشت اما امسال توانسته مقام 164 را به دست آورد.

رییس آیسا یا ادارهء حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان حالا می گوید که این مساله می تواند بیشتر سرمایه گذاران داخلی و خارجی را برای سرمایه گذاری در این کشور ترغیب کند.

وفی الله افتخار که به روز شنبه در یک نشست خبری در کابل صحبت می کرد گفت، آنان دیگر هم تلاش خواهند کرد تا سهولت های زیاد را برای سرمایه گذاران در این کشور فراهم سازند:

« یک تغییر مثبت را نشان می دهد که روی سرمایه گذاری های داخلی و خارجی تاثیرات مثبت دارد.
ما کوشش می کنیم که دیگر هم سهولت های زیاد را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی نه تنها در پروسهء جواز دهی بلکه در سایر بخش های که بالای سرمایه گذاری تاثیر دارد با هماهنگی ادارات مختلف کار نمایم تا در سال آینده وضعیت سرمایه گذاری دیگر هم رشد نماید.»


آقای افتخار همچنان می گوید که در این گزارش بانک جهانی، افغانستان در قسمت دادن جواز های سرمایه گذاری در جنوب آسیا مقام اول را به دست آورده و در جهان هم جایگاه 24 را از آن خود نموده است.

ایجاد سیستم جدید کمپیوتری برای دادن جواز سرمایه گذاری و کاهش در پروسهء توزیع این جواز، به گفتهء رییس آیسا عامل عمده برای پیشرفت افغانستان در این عرصه بوده است.

به اساس معلومات ادارهء حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان، در شش ماه اول امسال 500 میلیون دالر در این کشور سرمایه گذاری صورت گرفته است.

اما رییس این اداره همچنان تاکید دارد که نا امنی ها و برخی موضوعات دیگر مشکلات را در برابر سرمایه گذاران در افغانستان ایجاد کرده اند:

« بدون امنیت مشکلات زیادی است، در بخش قرضه دهی، پارک های صنعتی، نبود زمین و برق کافی، حالا چون پارک های صنعتی مربوط آیسا شده انشاالله پیشرفت خوبی در این عرصه خواهیم داشت.
دیگر مصونیت سرمایه گذاری و مالیه دهی است که در این راستا هم باید بهبود به میان آید.»


در گزارش امسال بانک جهانی چین، هانگ کانگ، مالیزیا، کوریای جنوبی، گرجستان، ناروی، بریتانیا، نیوزیلند، امریکا و دنمارک از جمله ده کشور جهان اند که بهترین و مساعد ترین زمینه و قوانین را برای سرمایه گذاری دارند.

در این گزارش در حالی در روند سرمایه گذاری در افغانستان بهبودی نشان داده شده که گفته می شود موجودیت فساد اداری در چند سال اخیر از موانع عمده برای رشد سرمایه گذاری در این کشور بوده است.

آگاهان امور اقتصادی تاکید دارند که اگر برای از بین بردن مشکلات در این زمینه توجه جدی صورت گیرد، در سال های آینده بهبودی قابل ملاحظه در روند سرمایه گذاری در این کشور به میان خواهد آمد.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG