لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۱

خان سید به حیث رهبر گروه طالبان پاکستان تعین شد


خان سید رهبر نو طالبان پاکستان
تحریک طالبان پاکستان نفر شماره دوم این گروه خان سید را که به سجنا مسمی می باشد به حیث رهبر این گروه تعین نمود.

به نوشته خبرگزاری رویترز، خان سید در سال 2012 میلادی برنامه حمله بر یک زندان را در خیبر پختونخواه طرحریزی کرده بود که در آن 400 زندانی موفق به فرار شدند. او همچنان طراح حمله بر یک قرارگاه قوای نظامی پاکستان در سال جاری به شمار می رود.

خبرگزاری دی پی آی آلمان خبر داده است که حکیم الله محسود و 4 دوست دیگر وی که در حمله شب گذشته کشته شدند، در مناطق خیبر پختونخواه بخاک سپرده شدند، ولی در مورد جای دفن آنها معلومات دقیق داده نشده است.

به نوشته خبرگزاری فرانس پرس، حکیم الله محسود، راننده او و همچنان کاکایش با یک قوماندان دیگر در این حمله جان دادند.

خبرنگار بخش مشال رادیو آزادی از منطقه گزارش می دهد که حکیم الله محسود و یک تعداد از قوماندانان وی روز جمعه در نزدیکی میرانشاه در مسجد جنازه برای بحث در مورد صلح با حکومت پاکستان جمع شده بودند. این جلسه بی نتیجه به پایان رسید و حکیم الله محسود در پنج کیلومتری مرکز وزیرستان شمالی میرانشاه در منطقه دند درپه خیل به سمت خانه خود روان بود که هدف فیر راکت از یک طیاره بی پیلوت امریکایی قرار گرفت.

نظر به گزارش خبرنگار بخش مشال رادیو آزادی، در شورا برای تعین رهبر نو تحریک طالبان پاکستان 60 نفر اشتراک داشتند که 46 نفر آنها از خان سید حمایت کردند.

سخنگوی طالبان پاکستان تا حال در این مورد ابراز نظر نکرده است.

خان سید 36 سال عمر دارد و او هم به قبیله محسود در وزیرستان جنوبی منسوب می باشد.

گفته می شود که خان سید با قوای افغان جنگیده است، ولی موقف وی در رابطه با قوای نظامی پاکستان نرم تر می باشد.

نظر به خبرها او طرفدار صلح با حکومت پاکستان هم می باشد.

رهبر نو تعین شده تحریک طالبان پاکستان، خان سید ( سجنا) سواد ندارد و خوانده و نوشته نمی تواند، ولی در مورد رسم و رواج ها و عنعنات قبیلوی شخصِ با معلومات می باشد.

حکومت پاکستان کشته شدن حکیم الله محسود را تقبیح کرده و آن را جز تلاش امریکا برای منحرف ساختن برنامه صلح با طالبان پاکستانی خوانده است.

یک تعداد از سیاستمداران پاکستان خواسته اند که راه های اکمالاتی ناتو به افغانستان در خاک این کشور مسدود شود.

امریکا بر حکیم الله محسود 5 میلیون دالر جایزه تعین کرده بود و دفعه قبل که او دیده شد در سال 2010 در یک ویدیوی بود که با حمله کننده انتحاری اردنی خدا حافظی می کرد.

این انتحار کننده هفت کارمند اداره استخبارات امریکا سی آی ای را در یک قرارگاه نظامی در افغانستان به قتل رساند.
XS
SM
MD
LG